Suriyeli 1.000 Aileye Kalıcı Konut Yapılacak

28/04/2017 Paylaş:   

Rejim güçleri tarafından göçe zorlanan ve İdlib kırsalında hayata tutunmaya çalışan savaş mağduru Suriyelilere kalıcı konut yapılması için Türk Kızılayı ve Katarlı sivil toplum kuruluşu AFIF Charity güçlerini birleştirdi.
 
İdlib kırsalında yaşayan 1.000 Suriyeli aile adına inşa edilecek konutlar için yaklaşık 4 milyon 500 bin Dolar kaynağı Türk Kızılayı’na aktaracak olan AFIF Charity, binlerce Suriyelinin daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayacak. Konutların yapımını ve ailelere teslimini Türk Kızılayı gerçekleştirecek. Yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlanacak olan projenin protokolü Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve AFIF Charity Yöneticisi İbrahim Ali Abdullah’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
“Daha düzenli bir barınma imkanı sunacağız”
 
Suriye'de artık çadır çözümünün yetmediğini belirten Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, proje ile bin konutun yapılacağını ve bunların yaklaşık 40 metrekare genişliğinde olacağını ifade etti.
 
Türkiye'deki 3 milyon, Suriye'deki milyonlarca yerinden koparılmış, göç etmiş insana Türk Kızılayı ve Türkiye olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Güllüoğlu, “Bu imzaladığımız proje, Suriye içerisinde yerinden edilmiş insanların barınmasına yönelik. İçinde kendi sağlık tesisi, okulu olan, onlara daha düzenli bir barınma imkanı sunacak proje üzerinde çalıştık. Bugünkü imzayla da bu projenin uygulanmasına başlayacağız. Suriye krizi milyonlarca insanın etkilendiği, yüz binlerce insanın öldüğü, yaralandığı, milyonlarca insanın gerek ülke içerisinde gerek başka ülkelere göç ettiği büyük bir kriz. Yaşadığımız yılların en büyük insani krizlerinden bir tanesi. Bu anlamda dünyanın dikkatini çekmek lazım.” dedi. Katarlı kuruluşlara özel olarak teşekkür eden Güllüoğlu, geçen aylarda Katar'da yapılan büyük bir yardım kampanyasında milyonlarca dolarlık yardım toplandığını kaydetti.
 
“4 milyon 500 bin dolarlık proje”
 
Katar'da başlattıkları seferberlik kapsamında yardım topladıklarını ve bu kapsamda konutların yapımını sağlayacaklarını vurgulayan AFIF Charity Üst Yöneticisi İbrahim Ali Abdullah da, “Türk Kızılayı ile iş birliği içerisinde 4 milyon 500 bin dolar maliyetle bin konut oluşturacağız. İçerisinde okul, sağlık ocağı ve camiyle sosyal donatıların da olacağı konutları 6 ay gibi bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından konutların yapımı için Türk Kızılayı ve AFIf Charity yetkilileri arasında protokol imzalandı.