Türk Kızılayı ve OCHA’dan Sınır Yardımları İçin İşbirliği

03/05/2017 Paylaş:   

Yaklaşık 5 yıldır, sınır üstü noktalardan, Suriye’nin içlerine insani yardım malzemesi sevk eden, Suriye topraklarında kurduğu çadır kentlerde, evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce insanın her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışan Türk Kızılayı, bölgeye daha fazla insani yardım ulaştırabilmek için, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ofisi (OCHA) ile işbirliği protokolü imzaladı.
 
Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısında düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve OCHA Bölge Müdür Yardımcısı Ramesh Rajasingham katıldı. Sınır yardımları faaliyetlerini güçlendirmek, çalışmaları standardize ederek sürekliliği sağlamak ve daha birçok başlığı kapsayan protokol kapsamında OCHA, sınır ötesi faaliyetlerinde kullanılmak üzere 2 milyon Doları Kızılay’a aktaracak. Uzun yıllar birçok projede birlikte hareket eden Türk Kızılayı ve OCHA, bu işbirliği sayesinde sınır ötesi yardımlara daha fazla ağırlık verecek.
 
“Suriyelilere yönelik faaliyetler hiç aksamadan devam ediyor”
 
Türk Kızılayı olarak yaşanan olaylar sonrasında Türkiye'ye göç eden ve kamplara yerleştirilen Suriyelilere yönelik faaliyetlerinin hiç aksamadan devam ettirildiğini anlatan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu,  “Suriye’deki iç savaş başladığı günden bu yana şiddetini artırarak devam ediyor. Yakın zamanda kimyasal saldırılar dahi yaşandı. Bu nedenle insanlar defalarca göç etmek durumunda kaldı. Suriye ile ilgili kamplar, kamp dışı, sınır kapılarındaki işlemler ve özellikle son dönemlerde Suriye içindeki faaliyetler olmak üzere 4 alanda hizmet veriyoruz. Suriye içindeki milyonlarca insan eğitim, sağlık, gıda ve kıyafet gibi insani yardıma ihtiyacı var. Bu yardımların özellikle Suriye'nin Kuzey bölgesine Türkiye'den başka erişimi bulunmuyor. Bu anlamda buradan geçen her bir insani yardım tırı esasında içerdeki insanların hayatlarındaki önemli bir boşluğun dolması ve o günkü ihtiyacın giderilmesi anlamına geliyor.” ifadesinde bulundu.
 
“Türk Kızılayı tüm insani aktörlerin sınır ötesi yardımlarını kolaylaştırıyor”
 
Yapılan işbirliği ile 2 milyon ABD doları destek sağlayacaklarını vurgulayan OCHA Bölge Müdür Yardımcısı Rajasingham, “Türk Kızılayı, Suriye Krizinin trajik sonuçlarından etkilenmiş ve insani yardıma ciddi şekilde gereksinim duyan Suriyeli ihtiyaç sahiplerine yönelik destek sağlayan, başta STK'lar olmak üzere tüm insani aktörlerin sınır ötesi yardımlarını kolaylaştırıyor.  Türk Kızılayı’nın yapmakta olduğu bu faaliyet ve sağladığı insani yardım kolaylaştırıcılığı rolü, Suriye’de binlerce hayatın kurtarılması noktasında tarihi bir başarı olarak kaydedilmelidir.  Kızılaycılar ise, müşterek insani yardım ilkelerimiz olan insanlık, eşitlik, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerini en başarılı şekilde temsil ediyor. Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Kevin Kennedy'ye ve şahsıma ilham kaynağı olan bu faaliyetlerinizi önümüze gelen her fırsatta uluslararası toplum ve basınla paylaşmaya devam ediyoruz. Bu işbirliği ise Türk Kızılayı ile yapmış olduğumuz dördüncü hibe fonu anlaşması oldu ve bununla birlikte BM OCHA tarafından Türk Kızılayı'na bugüne kadar toplamda 7,3 Milyon ABD Doları destek sağlanmış olacak” dedi.