Kızılay’ın Suriye İçindeki Yardımları Hız Kesmiyor

10/05/2017 Paylaş:   

Kızılay’ın Suriye içindeki yardımları sürüyor. Rejim güçleri tarafından Şam’dan çıkmaya zorlanan bir grup Suriyeli’ye Kızılay yardım eli uzattı. Suriyelileri Hama yakınlarında karşılayan Kızılay ekipleri, gıda, çocuk bezi, süt ve su dağıttı. Kızılay, Suriye’nin Kuzeyindeki kamplara ve yetimhanelere yardımlarını da sürdürüyor.
 
Bugüne kadar Suriye’ye yönelik olarak 2 milyar Türk Lirasını aşan insanı yardım gerçekleştiren Kızılay, iç savaş nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlara yardımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Kızılay, son olarak Şam’ın Barze bölgesini terk etmeye zorlanan Suriyelilere de yardım elini uzattı. Barze’den çıkan çoğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan yaklaşık bin 500 Suriyeliyi Hama’nın Telatilmadik bölgesinde karşılayan Kızılay ekipleri, bu kişilere gıda kolisi, konserve, süt, çocuk bezi ve su dağıttı.  Kızılay daha önce de Halep’teki tahliyelerde önemli bir rol üstlenmiş, hem tahliyelere gözlemcilik yapmış hem de tahliye edilen Suriyelilerin kamplara yerleştirilmesinde ve acil barınma ve beslenme ihtiyacının karşılanmasında büyük bir çalışma yapmıştı.

Kızılay’ın Suriye’nin Kuzeyindeki ihtiyaç sahipleri için yürüttüğü yardım çalışmaları da bir yandan sürüyor. Atma ilçesinde bulunan kamplardaki  okullarda öğrencilere süt ve bisküvi dağıtan Kızılay, Sarmada’da bulunan yetimhaneye de süt, bisküvi, su ve meyve suyu yardımında bulundu. Kızılay,  Harem ve Derkuş’ta bulunan müminlerin annesi Hz. Ayşe kamplarında gıda kolisi, bisküvi ve süt dağıtımını da periyodik olarak gerçekleştiriyor.

Kızılay ayrıca Kâh bölgesinde bulunan Umut Özürlü Çocuklar Okuluna; Süt, su, bebek bezi, bisküvi ve meyve suyu, İdlib şehir merkezinde bulunan Özürlü Çocuklar Evine;  Süt, su, bebek bezi, bisküvi ve meyve suyu dağıttı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Suriye’nin içerisinde yerlerinden edilmiş insanların hayatını kolaylaştırmaya devam edeceklerini belirterek, “Kızılay Türkiye içerisindeki yaklaşık 3 milyon mültecinin hayatını kolaylaştırmaya devam ederken bir taraftan da Suriye’nin içerisinde yerlerinden edilmiş 7 milyon insanın da hayata tutunması için elinden geleni yapıyor” diye konuştu.