Şube Afet Yönetim Semineri’nin İkinci Durağı Manisa Oldu

15/05/2017 Paylaş:   

Olası afetlere hazırlık kapsamında düzenlenen “Şube Afet Yönetim Semineri”nin ikinci durağı Manisa oldu. Afet yönetiminde şubelerin rolü başta olmak üzere afetlere hazırlık ve müdahale süreçlerine yönelik eğitimler ve saha tatbikatının yer aldığı seminer programı yıl boyunca ülke geneline yaygınlaştırılacak. 
 
Kızılay Genel Müdürlüğü Ulusal Afet Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Şube Afet Yönetim Semineri’nin ikincisi Manisa Şube Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti.
 
‘Afet sarecinin lideri Kızılaycılardır’
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Yurdabekçi ve Ercan Tan’ın da katıldığı seminere Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Seminer, 2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden kazasının 3’üncü yıldönümünde yaşamını yitiren işçilere saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, ‘Şube Afet Yönetim Semineri’nde Yönetim Kurulumuzu ve Şubelerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Afet hazırlık ve müdahale süreçlerine büyük katkı sunacağına inandığım seminere emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.    
 
Genel Sekreter Hüseyin Can “İlkini İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz seminere ilgi her geçen gün artıyor. Bundan sonra şubelerimizin de değerli katkılarıyla verimliliğin daha iyi olacağına inanıyorum. Kızılay olarak iyilik hareketinin sadece ülkemizde değil dünyada lideri olmaya talibiz. Tren hareket halinde. Durmaya, mola vermeye vaktimiz yok. Teşkilatımız da bu heyecanı taşıyor. Önümüzde Ramazan, Kurban çalışmalarımız var. Hep birlikte, hız kesmeden ihtiyaç sahiplerinin sesine kulak vereceğiz” diye konuştu.   
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın asli faaliyet alanı olan afet müdahaleye hazırlıkta eğitim ve tatbikatın en önemli süreç olduğunun altını çizerek “Örneğin beş gün sürecek bir afet müdahalesi için yılın 360 günü pratik yaparak bunu bir davranış biçimine dönüştürmeliyiz. Olası afetlere yönelik riskleri öngörerek, tedbirleri almalıyız. Afet müdahale risklerini azaltmak ve toplumsal bilinç oluşturmak için afet sürecinin lideri olan Kızılaycılar olarak bizlere çok görev düşüyor” dedi.
 
“Kızılaycılık milli, insani bir ödevdir”
 
Kızılaycılığın, 190 ülkede tüm insanlığa umut olmak için var olan bir iyilik hareketi olduğunu belirten Genel Başkan Dr. Kınık “Biz iyilik hareketinin amiral gemisiyiz. Ülkemizde ve dünyada ihtiyaç sahiplerine karşı vazifemiz büyük. Bizler de adımlarımızı, kapasitemizi, yetkinliklerimizi büyütüyoruz. Tüm Kızılaycılar olarak görevlerimizi iyi idrak etmek, işbirliği içinde birlikte hareket etmek zorundayız. Kızılay olarak bugüne kadar toplumun hafızasına kazınan büyük işlere imza attık. Kızılaycılık sorumluluğu milli bir ödev, insani bir ödevdir. Tüm fırsatları değerlendirip, realize ederek biraz daha gayretle, işimize odaklanarak toplumun beklentilerini yerine getireceğiz” diye konuştu.      
  
Türk Kızılayı Ege Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü’nün müdahale alanında bulunan İzmir, Manisa, Antalya, Burdur, Isparta, Muğla, Aydın, Denizli, Uşan, Afyon ve Kütahya illerindeki 103 kızılay şubesine yönelik seminer iki oturumda gerçekleşti. İlk oturumda ‘Ulusal Afet Yönetimi TAMP ve Türk Kızılayı’nın yeri, Afet Yönetiminde Şubelerimizin Rolü,  Psikolojik İlkyardım, Afetlerde İletişim, Medya ve Halkla İlişkiler, Haberleşme, Afetlerde Ulusal ve Uluslararası Kurum/Kuruluşlar ile İşbirliği, Afet Lojistik Yönetimi başlıklarından oluşan eğitim sunumlarının ardından ikinci oturumda saha uygulamasına geçildi. Ege Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü ekipleri afetlerde beslenme, barınma ve haberleşme modullerinden oluşan uygulama eğitimlerinde şubelere çadır kurma, beslenme hizmeti süreçleri konusunda uygulama eğitimi verdi. Seminer programı ülke genelinde afetlere müdahale ve hazırlık kapsamında tüm şubelere yaygınlaştırılacak.