Kızılay’ın “Saha Tecrübesi” Hayranlık Uyandırıyor

18/05/2017 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kazakistan’da yapılan Doğu Avrupa, Baltık, Güney Kafkasya ve Orta Asya Kızılay ve Kızılhaçları istişare toplantısında Kızılay’ın yürüttüğü insani yardım çalışmalarının ayrıntılarını paylaştı. Muhatap Kızılay-Kızılhaç Derneklerinin Başkanları, dünyanın en zor bölgelerinde yürütülen çalışmalar nedeniyle Kızılay’ı tebrik ettiler.
 
Kazakistan’ın Başkenti Almatı’da yapılan  Doğu Avrupa, Baltık, Güney Kafkasya ve Orta Asya Kızılay ve Kızılhaçları İstişare Toplantısında Türk Kızılayı rüzgarı eski. Toplantıya Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Sekreter Hüseyin Can ile katılan Kızılay Heyeti, Dünyanın en büyük yardım kuruluşları arasında yer alan Kızılay’ın bölgede ve dünyanın çeşitli yerlerinde yürüttüğü yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi. 6. Yılına giren Suriye’deki insani krize müdahalenin ayrıntılarını anlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’nin bugün için dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuzda olduğunu, Suriye’den gelen misafirlerin her türlü ihtiyacının karşılandığı gibi Suriye içine de hergün onlarca TIR’lık yardım malzemesinin gönderildiğini hatırlattı. Dr. Kınık, “Bu ve buna benzer krizlerin daha kısa zamanda ve daha az insanın mağduriyle aşılması için insani yardım örgütleri arasındaki eşgüdümü ve işbirliğini artırmalıyız” diye konuştu. Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin Başkanları ise Kızılay’ın zorlu bir coğrafyada yürüttüğün insani yardım çalışmalarını hayranlıkla izlediklerini belirterek, Türk Kızılayı’na teşekkür ettiler.
 
İkili Görüşmelerde Gündem İnsani Krizler

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kazakistan Kızılay Başkanı Yerkebek Argymbayev'in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, birçok ikili görüşme de gerçekleştirdi. 
 
Rusya Kızılhaç Başkanı Raisa Lukuttsova ile Ukrayna başta olmak üzere iki ülkeyi daha yakından ilgilendiren insani krizleri değerlendiren Dr. Kerem Kınık, “Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmaya hazırız. Bunu en iyi Rusya Kızılhaçının destekleriyle gerçekleştirebiliriz” dedi. Suriye’deki insani krize müdahale konusunda da iki ulusal derneğin işbirliğini artırması gerektiğine işaret eden Dr. Kerem Kınık, “Suriye’de hükümetlerimiz arasında yürütülen iyi ilişkilere paralel olarak Rusya Kızılhaçı ve Türk Kızılayı olarak işbirliğimizi geliştirebilir, daha fazla insana yardım edebiliriz” diye konuştu.
 
Dr. Kerem Kınık başkanlığındaki Kızılay heyeti, Azerbaycan, İran, Ukrayna, Kazakistan ve Kırgızistan Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin yöneticileriyle de ikili görüşmeler gerçekleştirerek bu ülkelerden gelen yardım ve işbirliği taleplerini dinledi.
 
Antalya’ya davet
 
Almatı’daki toplantıda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu yılın Kasım ayında Antalya’da yapılacak olan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’na da değindi. “Kızılay-Kızılhaç ailesini Antalya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız” diyen Dr. Kerem Kınık, Antalya’da yapılacak olan toplantıya ilişkin ayrıntıları da ulusal derneklerin yöneticileriyle paylaştı.

Kızılay’ın, Federasyonun Yönetim Kurulu üyesi olduğunu hatırlatan Dr. Kınık, “Türkiye’de yapılacak Genel Kurul’un yeni dünya gerçeklerine uygun yeni bir insani yardım modelini de ortaya çıkartacağına, yeni tartışmalarla insani yardım alanına geliştireceğine inanıyoruz” diye konuştu.