1453 Ödülleri’nin En Etkili Sivil Toplum Kuruluşu Kızılay

22/05/2017 Paylaş:   

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin ilk kez düzenlediği ‘1453 Ödülleri’nde sosyal medya üzerinden oylamaya katılanların ‘Yılın En Etkili Sivil Toplum Kuruluşu’ kategorisindeki tercihi Kızılay oldu.   

9 Milyon Üzerinde Katılımcı Oyladı

Ülkemizin en köklü eğitim kurumu olan İstanbul Üniversitesi’nin Öğrenci Konseyi tarafından bu yıl ilk kez ‘İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri’ düzenlendi. Bilim, sanat, spor, medya, STK başta olmak üzere 9 ayrı dalda 1453odulleri.istanbul.edu.tr sitesi üzerinden açık oylama yapıldı. 9.469.011 kişinin katıldığı oylamada Kızılay, en etkili sivil toplum kuruluşu seçildi. İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından, üniversitenin Beyazıt'taki yerleşkesinde düzenlenen "Öğrenci Konseyi 1453 Ödülleri" törenine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can katıldı.

Kan Bağışında 1453 Duyarlılığı

Oylamada Yılın Yazarı seçilen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, 25 yıl sonra mezun olduğu üniversiteye dönmenin heyecanını ve gururunu yaşadığını belirterek “İstanbul Üniversitesi sadece Türkiye'nin değil dünyanın en köklü üniversitelerinden biri” diyerek Öğrenci Konseyine teşekkür etti. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da tüm dünyayı kıskandıran en önemli güçlerinin, genç nüfusları olduğunu belirterek, bu genç nüfusun en dinamik ve en nitelikli kısmını da İstanbul Üniversitesi'nin temsil ettiğini söyledi.

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, 260 bin öğrencisi ile ülkemizin en dinamik üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nin bugüne kadar eğitim, bilim, spor gibi birçok alanda başarılara imza attığını belirterek şunları söyledi: “İstanbul Üniversitesi öğrencileri sadece akademik alanda değil sosyal yaşama da katkı sunmak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Geçtiğimiz günlerde kan bağışına destek vermek ve toplumda farkındalık oluşturmak için 1453 ünite kan bağışı hedeflerinin çok üzerine çıkarak anlamlı bir organizasyona imza attılar. Bu duyarlılıklarından dolayı İstanbul Üniversitesi Yönetimi’ne ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. Türk Kızılayı, bugün sadece ülkemizin değil dünyadaki iyilik hareketinin liderliğine koşuyor. Bu noktada bize destek veren tüm gençlerimize teşekkür ediyorum.”
İÜ 1453 Ödülleri için İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri’nde Bilim Dalında Onur Ödülü, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Prof. Dr. Aziz Sancar’ın oldu.

İstanbul Üniversitesi 1453 Ödüllerini Kazananlar: 
Yılın Girişimci İş Adamı: Erbakan Malkoç 
Yılın En Etkili Sivil Toplum Kuruluşu: Kızılay 
Yılın Sosyal Sorumluluk Proje Reklamı: Darüşşafaka 
Yılın Dizisi: Payitaht Abdülhamit 
Yılın Sporcusu: Kenan Sofuoğlu 
Yılın Yazarı: Doç. Dr. İbrahim Kalın 
Yılın Bilim İnsanı: Aziz Sancar
Yılın Genç Bilim İnsanı: Ahmet Serdar Mutluer
Yılın Müzik Adamı: Gökhan Türkmen 
Yılın Müzik Kadını: Ziynet Sali
Yılın Çıkış Yapan Radyosu: CRI TÜRK Radyo
Yılın Çıkış Yapan Yönetmeni: Alişan Günay Yıldırım
Yılın En İyi Türk Halk Müziği Sanatçısı: Mustafa Yıldızdoğan