Kızılay Ramazanda Milyonların Yüzünü Güldürecek

24/05/2017 Paylaş:   

Ramazan’da daha fazla ihtiyaç sahibinin sofrasına hayırseverlerin yardımlarını ulaştırmak için “Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yardım kampanyası başlatan Kızılay, yaklaşık 100 bin koli dağıtacak. Ayrıca Afrika’ya gönderilecek yardım gemileriyle de milyonların yüzünü güldürecek.
 
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla Ramazan Kampanyası’nı başlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, Kızılay’ın kurucularından Marko Paşa’nın torunu Despoina Papadopoulou Anats ve kampanya filminde gönüllü olarak rol alan 6 yaşındaki Mihrimah Çankur ile Asya Ada Ulusoy eşlik etti.
 
“Ramazanı Bu Hilalin Altında Paylaşalım”
 
Yardımları, hayırseverlerin katkı ve desteğiyle dünyanın geniş bir coğrafyasındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını belirterek Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “'Ramazanı Bu Hilalin Altında Paylaşalım' diyoruz. Hilal hepimizin hilali, Kızılay hepimizin Kızılayı. Yardımlarımızı, hayırseverlerimizin katkı ve desteğiyle dünyanın geniş bir coğrafyasındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Kızılay olarak bu sene 19 ülkede ramazan faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Veren elden, alan ele bir güvenli köprü olmaya çalışacağız.” ifadesinde bulundu.
 
“Yüz binlerce insana yardım kolileri ulaştıracağız”
 
Türk Kızılayı’nın bu yıl da ramazan dolayısıyla çok çeşitli yardım faaliyetleri olacağını aktaran Kınık, "Yüz binlerce insana yardım kolileri ulaştıracağız. Bağışçılarımız, bir ailenin bir aylık temel gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan gıda kolilerini 75 TL karşılığında Kızılayın internet sitesi üzerinden satın alabilecek. Onun dışında büyük marketlerde Kızılayın stantları açık olacak. Bu stantlarda Kızılay, bağışçılarımızın doğrudan yapacakları bağışı kabul edecek. Geçen sene 100 bini aşkın aileye bu kolileri ulaştırdık. Kurbanda kesilen hayvanların etinden hazırlanan konservelerimizden bu sene 510 bin adet hazırlandı. Kurban bereketi, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştırılacak.” dedi.
 
“Afrika'da 10 milyon kişiye gıda ulaştıracağız”
 
Kınık, Umudu Ol Kampanyası’yla da Afrika'da 10 milyon kişiye gıda ulaştırmak için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Kampanya kapsamında devletin desteğiyle hazırlanan malzemelerle doldurulacak yardım gemileri Ramazanda yola çıkacak. Güney Sudan, Somali ve Yemen'e ayrı ayrı yaklaşık 15 biner tonluk yardım götürecek gemiler, her bir ülkede yaklaşık üçer milyon kişinin birer aylık ihtiyacını karşılayacak. Kızılay bu üç ülkede yardım ulaştıracağı 9 milyon kişinin yanı sıra Kenya ve Etiyopya'da da kıtlıktan etkilenen kişilere gıda desteğinde bulunacak." ifadelerini kullandı.
 
Zekât ve Fitre Bağışları da Kabul Ediliyor
 
Ramazan boyunca yapılacak zekât ve fitre bağışlarını da Diyanet İşleri Başkanlığının tavsiye ettiği kurallara uygun şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını söyleyen Kınık, Kızılay’ın aşevlerinin ramazanda da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağını belirtti. Türkiye çapına yayılmış 14 aşeviyle her gün on binlerce kişiye iftarlık ve sahurluk yemek dağıtılacağını aktaran Kınık, “İftar sofralarımız hem Türkiye içerisinde özellikle terör mağduru bölgelerimizde kurulacak hem de Suriye, Irak, Afrika ve Balkanlar'da kurulacak. İnsan ıstırabını dindirip daha fazla insanın yüzünü güldürmeye çalışacağız.” diye konuştu.
 
“Kızılay ekipleri gece geç saatlere kadar kan bağışı kabul edecek”
 
Ramazan nedeniyle kan bağışlarında düşme ihtimali nedeniyle daha önce başlatılan ve devam eden "Yardımsever olmak kanımızda var" sloganlı kampanyanın çalışma saatlerini değiştirdiklerini de hatırlatan Kınık, “Ramazan, kış veya farklı coğrafi iklim olaylarında da kan ihtiyacı değişmiyor. Ancak biliyoruz ki ramazan ayında kan bağışı düşüyor. Biz de bu nedenle ramazan ayına kan stoklarımız güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Vatandaşlarımızı biraz daha duyarlı, biraz daha özverili olmaya davet ediyoruz. Türkiye'de 17 bölgede her gün yaklaşık 300 civarında noktada vatandaşlarımızdan kan bağışı talep ediyoruz. 3 bin 300 kişilik bir dev ordu bu anlamda çalışıyor. Kanın toplanması, güvenli bir şekilde test edilmesi ve Türkiye'deki yaklaşık bin 250 hastaneye ihtiyaç duyulan anda sunulması noktasında Kızılay devamlı çalışıyor. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir. Bu düşünceyle hareket etmemiz gerekiyor. Her gün yaklaşık 10 bin ünite kan toplamamız gerekiyor. Zira kan uzun süre saklanabilen bir tedavi ürünü değil. 2016 yılında 2 milyon 100 bin ünite dolayında kan bağışı aldık. Bu yıl hedefimiz 2 milyon 300 bin üniteyi geçmek. Önümüzdeki yıllarda ise Türkiye'nin kan ihtiyacının tamamını Kızılay olarak karşılamak istiyoruz. Kızılay olarak çalışma saatlerimizi, modellerimizi iftar ve sahur saatlerine göre ayarlıyoruz. Düzenli bağışçılarımız bunu biliyorlar ve kan veriyorlar. Kızılay ramazan aylarında yaklaşık 300 kan bağış ekibinin çalışma saatlerini değiştiriyor. Ekipler kentlerin işlek yerlerinde ve büyük camilerin önlerinde gece geç saatlere kadar kan bağışı kabul ediyor." dedi.