İdlib’deki İhtiyaç Sahipleriyle İftar

01/06/2017 Paylaş:   

Suriye’nin İdlib kentindeki ihtiyaç sahiplerine iftarlık kumanya dağıtan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, buradaki kampta yaşayan Suriyelilerle de iftarını açtı.
 
Kızılay ekipleriyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin İdlib kırsalına geçen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kınık, Halep'teki tahliyeler sonrası oluşturulan bin 600 kişinin kaldığı Düzce kampını ziyaret etti. Ailelerle sohbet edip ihtiyaçları konusunda bilgi alan Kınık, çadırları dolaşarak Suriyelilere, içerisinde Halep pilavı, tavuk, cacık ve hurmanın olduğu kumanyayı dağıttı. İftarını da çadır içerisine kurulan sofrada açan Kınık, Teravih namazını da Suriyelilerle birlikte kıldı.
 
“Suriyelilerin her gün yardıma ihtiyacı var”
 
Kızılay'ın İdlib’de Düzce Halep Kampı gibi tüm ihtiyaçlarını karşıladığı 4 kampının olduğunu ve bunlarda yaklaşık 12 bin insanın yaşadığını belirten Kınık, “Savaşın yedinci yılına girdiğimiz bu dönemde şimdiye kadar 11 milyonu aşkın insan evini, barkını terk etmek zorunda kaldı. Suriye içerisinde kalan 7 milyon insandan 4 milyonu aşkını Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib ve Azez sınırındalar. Bu insanlar çok zor şartlar altında yaşıyorlar. İdlib'de 400'e yakın çadır kentte 700 bine yakın insan yaşıyor. Maalesef bir şey üretemedikleri için yardıma muhtaç şekilde yaşamak durumundalar. Savaşın başından bu yana buraya gönderdiğimiz insani yardım miktarı yaklaşık 40 bin TIR. 250 bin ton un AFAD ve Toprak Mahsulleri Ofisi iş birliğiyle buraya ulaştırıldı. Ancak 4,5 milyona yakın insanın her gün bu yardımlara ihtiyacı var.” dedi.
 
Kızılay olarak mağdur insanları ayakta tutmaya gayret ettiklerini, Ramazan ayında da onları unutmadıklarını vurgulayan Kınık, “Ramazanda da bu insanlara 3 öğün yemek dağıtıyoruz. Akşam da iftarları için onların damak tadına uygun sıcak yemek hazırlayıp ikram ediyoruz.” diye konuştu.
 
Çocukların Yüzü Güldü
 
Yetimler için kurulan Zemzem yetimhanesini de ziyaret eden Kınık, dağıttığı hediyelerle çocukların yüzünü güldürdü. Çocuklara oyuncak, çikolata ve çeşitli hediyeler dağıtan Kınık, yaptığı ev ziyaretlerinde de ailelerin sorunları ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. Zemzem yetimhanesinin, Kızılay’ı İdlib kırsalında desteklediği 12 yetimhaneden birisi olduğunu belirten Kınık, “Kızılay olarak 2 bin 800 aileye, bunun 7000’i çocuk ve gerisi dul toplam 9000 kişiye düzenli olarak gıda, kıyafet, temizlik malzemesi, barınma desteği ve koruma sağlıyoruz.” ifadesinde bulundu.