“Umudu Ol” Yardım Gemisi Somali’ye Uğurlandı

05/06/2017 Paylaş:   

Un, şeker, ilaç ve çocuk maması yüklü 13 bin tonluk Sebat adlı yardım gemisi, Mersin Taşucu Limanı’ndan törenle uğurlandı. Somali'nin bütün bölgelerine gidecek yardımlar 3 milyon kişinin bir aylık gıda ihtiyacını karşılayacak.
 
Kızılay tarafından Ramazan’da Somali, Yemen ve Sudan’a gönderilecek olan üç yardım gemisinden ilki olan Sebat, Mersin Taşucu Limanı’ndan törenle uğurlandı. Uğurlama törenine Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden, il protokolü katıldı.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, törende yaptığı konuşmada, “Afrika'nın boynuzu” denilen Doğu Afrika ile Yemen'in ağır bir açlık ve kuraklık kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, yaklaşık 20 milyon insanın bu durumdan etkilendiğini söyledi.
 
1 milyon çocuk yetersiz besleniyor
 
Bu krizden etkilenen 15 ülke arasındaki Somali, Yemen ve Güney Sudan'ın en ağır duruma sahip olduğunu vurgulayan Kınık, mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Umudu ol" diyerek büyük bir insanlık hareketi başlattığını hatırlattı. Kınık, bugün bu iyilik hareketinin ilk basamağı olan 13 bin tonluk insani yardım malzemesini taşıyan geminin Somali'nin başkenti Mogadişu'ya uğurlanacağını belirtti. Somali bölgesinde 6,2 milyon insanın ağır açlık çektiğini, 1 milyon çocuğun ağır açlık nedeniyle beslenme bozukluğu hastalığıyla boğuştuğuna dikkati çeken Kınık, “Maalesef bunların 200 bin tanesi ölümün kıyısında. Hemen bir hafta sonra yardım gitmezse ölecek olan binler var” dedi.
 
Genel Başkan Kınık, Sebat gemisine benzer 2 geminin daha hazırlandığını, bundan sonraki geminin Yemen'e gideceğini ve ilaç tıbbi malzemelerle birlikte, un, şeker gibi gıda malzemelerini taşıyacağını da kaydetti.
 
“Muhabbet ve dostluğumuzu da gönderiyoruz”
 
Açlık çeken, kuraklıktan ve iç savaştan dolayı her gün binlerce insanın öldüğü Afrika'ya Türkiye'deki kardeşlerinin bir gemi dolusu sadece erzak değil muhabbet ve dostluğu da gönderdiğini anlatan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise, geçen yıl da Mersin'den Gazze'ye ramazanda insani yardım gönderildiğini hatırlattı. Nisan ayında Somali'de olduğunu anımsatan Kaynak, “Türkiye'nin ay yıldızlı bayrağını gören ve Türk Kızılayı'nın bu kırmızı hilalini gören insanların yüzünde oluşan sevinci, coşkuyu görmelisiniz. Çünkü dünyada sadece o coğrafyaya gidip, kendilerini sömürmek için değil, bir şeyler vermek için gelenin Türkiye, Türk Kızılayı, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olduğunu bilen milyonlar var” dedi.
 
Gemilerin içerisinde taşınan yük Türk Kızılayı Somali Delegasyon Başkanlığı, Somali Kızılayı ve yerel yetkililerin işbirliğiyle ülke geneline dağıtılacak. Yardım malzemelerinin ülke içindeki lojistiğine TİKA destek verecek.