Sığınmacı Çocuklara Şartlı Eğitim Yardımı

08/06/2017 Paylaş:   

Suriyeli ve diğer sığınmacı çocukların eğitimlerinin devamlılığını sağlayacak Şartlı Eğitim Yardımı programının tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.
 
Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü’nün (ECHO) 34 milyon Avro tutarında finansal katkı sağladığı Şartlı Eğitim Yardımı programı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kızılay, Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD ve UNICEF işbirliğinde hayata geçirildi. Başvuruları uygun görülen yabancı ailelerin yardımları Kızılay Kart aracılığıyla ulaştırılacak. Ankara’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, UNICEF Bölge Direktörü Afshan Khan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AFAD Başkanı M. Halis Bilden ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“230 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz”
 
İnsanlığın göstergesi olarak Suriye'den gelen ihtiyaç sahiplerine etnik ya da dini ayrım yapmadan destek verildiğini vurgulayan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü Mayıs 2017 verilerine göre, ülkemizde 2 milyon 28 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Suriyeliler, Türkiye hükümeti ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile gerçekleştirilen iş birlikleriyle geçici koruma merkezleri ve kamplardaki psikososyal, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanıyorlar. Kızılay Kartlar sayesinde yardımlardan birçok Suriyeli faydalanıyor. Şehirlerde yaşayan Suriyelilere toplum merkezleri aracılığıyla dil eğitimi, meslek eğitimi, psikososyal destek, koruma hizmetleri alıyorlar. 2017 sonuna kadar da 10 toplum merkezinin yanına 6 merkez daha inşa etmek istiyoruz.” dedi.
 
Yabancılara yönelik Şartlı Eğitim Yardımının yararlanıcılara Kızılay Kart sayesinde ulaşabildiğini ifade eden Kınık, “İlk ödeme 21 Mayıs'ta gerçekleştirildi. 1 milyon Dolar, 33 bin Kızılay Kart sahibine dağıtıldı. Bu da 56 bin çocuk anlamına geliyor. Şartlı Eğitim Yardımı programında 230 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?
 
Şartlı Eğitim Yardımı programı okula devamı destekleyerek; okulu bırakma oranlarını düşürmeyi ve öğrenim hayatını sürdüren sığınmacı çocuk sayısını arttırmayı amaçlıyor. Program ayrıca dezavantajlı çocukların okula erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik destek sağlanması ve gerekli durumlarda çocuk koruma hizmetlerinden faydalanabilmelerine yönelik önemli bir bileşeni de içeriyor. Programdan Türkiye’de kayıtlı olarak ikamet eden, okula giden en az bir çocuğu olan, düzenli bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan yabancı aileler yararlanabilecek.