Kızılay’ın Bağışçılarına Platin ve Altın Madalya

12/06/2017 Paylaş:   

Kızılay’ın yurt içi ve yurt dışı insani yardım operasyonuna bağışlarıyla destek veren, gayrimenkul bağışlarıyla binlerce ihtiyaç sahibinin yüzünü güldüren iş adamları, sanatçılar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve vatandaşlar Kızılay’ın “Büyük Kalpler Bu Hilalin Altında Buluşuyor” madalya töreni ve iftar yemeğinde bir araya geldi. Binlerce hayırsever ve Kızılay dostunun bir araya geldiği törende hayırsever bağışçılar platin ve altın madalyalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların elinden aldı.
 
Kurulduğu 1868 yılından bu yana bağışçılarından aldığı güç ile milyonlarca insana yardım ulaştıran, onların yaralarını saran, yardımsevenlerini 149. kuruluş yıldönümünde madalya ödül töreni ve iftar yemeğinde bir araya getirdi. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen madalya töreni ve iftar yemeğinin ev sahipliğini Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Kızılay yöneticileri yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın onur konuğu olduğu törene Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kızılay’ın 15 Temmuz şehidinin yakınları ve gazileri devlet protokolü, iş adamları, sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kızılay’ın ülke geneline yayılmış olan şubelerinin başkanları katıldı. Türkiye’nin hemen her kesiminden insanı bir araya getiren madalya töreni, her yıl olduğu gibi iftar programıyla manevi bir atmosfer de oluşturdu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın açılış konuşmasını yaptığı programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise Suriyeli 10 yaşındaki Muhammed Hilal’in kendi yaptığı hat tablosu hediye edildi.
 
“Kızılay çalışanlarımız dünyanın dört bir tarafında iftar sofraları kuruyor”
 
Kızılay ailesi adına kuruluşlarının 149. yıl dönümünde bağışçıları "Kızılay Madalyaları" ile taltif ettiklerini dile getiren Genel Başkan Dr. Kınık, “Her yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz bu gecede hem kuruluş yıldönümümüz olan 11 Haziran’ı kutluyor, hem bağışçılarımıza madalyalarını takdim ediyor, hem de Ramazan sofrası etrafında buluşma imkanı buluyoruz. 149 yaşında olan Kızılayımızı geleceğinin de ne kadar aydınlık olduğunu bu buluşma atmosferinde bir kez daha görüyoruz. Bizler bu sofra etrafında toplanırken Kızılay çalışanlarımız dünyanın dört bir tarafında iftar sofraları kuruyor. İhtiyaç sahibi milyonların sofrasında Ramazan bereketini taşıyor. Yaklaşık bin tır ile ülkenin kuraklık çeken her noktasına dağıtacağımız gıda ve ilaçlar, açlık ve salgın hastalıklarla boğuşan yaklaşık 3 milyon kişiye insanlık ve kardeşlik ödevimiz gereği umut olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine başlatılan kampanyaya destek veren herkese, operasyon ortakları olan Kızılay, AFAD, TİKA ve Sağlık Bakanlığı adına şükranlarımı sunuyorum. En çok da her hal ve şartta vicdanı ve iradesiyle insanlığın yanında durarak güçlü liderlik sergileyen ve söylemin ötesinde önderlik ettiği süreçlerle mazlumların umudu olan Onursal Başkanımız Cumhurbaşkanımıza en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım iyi ki varsınız, iyi ki başımızdasınız. Benzer bir yardım hazırlığını ise Yemen için başlattık. Milyonlarca insan Türkiye’nin kendilerine göndereceği yardıma muhtaç. Ben burada bulunan yardımseverlerimizin de en az devletimiz kadar bu işe sahip çıkacağını, Yemen için hazırlayacağımız yardım gemisini doldurmak için gayret göstereceğini düşünüyorum.” dedi.
 
"Gücümüzü başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bağışçılarımıza ve bizi yalnız bırakmayan destekçilerimize borçluyuz "
 
İhtiyaç sahibi Suriyelilerin yanında olduklarını belirten Genel Başkan Dr. Kınık, "Bağışçılarımız ve paydaşlarımızla ülkemizden Suriye'ye yaptığımız yardımların toplam değeri 2,5 milyar liraya yaklaştı. Yaklaşık 40 bin tır dolusu insani yardım malzemesi çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren milyonlarca Suriyeliye ulaştırıldı. Bugün Türkiye olarak sadece topraklarında yüzde 80'i kadın ve çocuk olan 3 milyon kardeşimize destek olmakla kalmıyor, Suriye içerisinde de evlerini terk etmek zorunda kalmış 6 milyonu aşkın iç mülteciye destek için çırpınıyoruz. Türkiye'deki 820 bin Suriyeliye KızılayKart aracılığı ile düzenli maddi destek sağlıyoruz. İlave olarak 100 bin Suriyeli çocuk ve ailesine de düzenli nakit Eğitim Desteği sağlıyoruz. İnşallah bundan sonraki dönemde de bu tür işbirlikleri sayesinde ülkemizdeki sığınmacılara desteğimizi sürdüreceğiz. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında mazlumlara yardım elimizi uzatmayı sürdüreceğiz. Dünyanın sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kızılay’ın uluslararası camiada söz hakkını artıracağız. Somali, Gazze, Irak, Bangladeş ve Pakistan’da bulunan delegasyon başkanlıklarımıza yenilerini ekleyeceğiz. İnsani yardım çalışmaları kadar kalkınma yardımlarına ağırlık vereceğiz. Özellikle göçmenler ve mültecileri gözeten projelerimizi artıracağız. Bu konuya yönelik daha fazla işbirliğiyle ihtiyaç sahibi daha fazla insan ulaşacağız. Gençlerimizi Kızılay faaliyetlerine ortak etmeye başladık. Buna ivme kazandıracağız. Hedefimiz 2 milyon gönüllüsü bulunan dinamik bir Kızılay. Bunların tamamını başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bağışçılarımıza ve bizi yalnız bırakmayan destekçilerimize borçluyuz. şeklinde konuştu.
 
“Kızılayımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz”
 
Türk Kızılayı’nın yöneticilerini, çalışanlarını ve faaliyetlerine destek veren tüm hayırseverleri, özellikle gönüllüleri tebrik eden Erdoğan, bugün altın ve platin madalyalarını takdim ettikleri bağışçılara, Türk Kızılayı’na katkıları için teşekkür etti. Kuruluşundan bugüne kadar bu güzide kurumun çatısı altında hayırlı faaliyetlere imza atmış olan kişilerden hayatlarını kaybetmiş olanlara rahmet dileyen Erdoğan, “15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı binasında darbeciler tarafından alçakça şehit edilen Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder kardeşimi burada özellikle yad ediyorum. Kızılayın çadır üretim atölyesinde çalışan ve 15 Temmuz'da Genelkurmayın önünde helikopter ateşiyle yaralanarak gazi olan kardeşimize ve oğluna şükranlarımı sunuyorum. Simit alamayan çocuklara verilmek üzere, o günkü harçlıkları olan 27,5 lirayı kendi aralarında toplayıp öğretmenleri vasıtasıyla Kızılaya ulaştıran Siirtli beş yavrumuza, öğrencilerimize o kocaman yürekleri için teşekkür ediyorum. Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden madencimizin cansız bedenine sarılan Kızılay battaniyesini başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle getirip, Kızılayımıza teslim eden kardeşimizi muhabbetle kucaklıyorum. Kızılayımızın İstanbul'daki toplum merkezinde aldığı eğitimle iyi bir hattat olma yolunda ilerleyen Halepli Muhammed Helal evladımızı tebrik ediyorum. Bunlar tüm faaliyetleriyle doğrudan insan hayatına dokunan bir kurum olan Türk Kızılayında yaşanan on binlerce, yüz binlerce hikayeden sadece bir kaçı. Savaş alanında yaralanan askerlerimize yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu haline gelen Kızılayımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz.” dedi.
 
“Türk Kızılayı alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı hak etmiş bir kuruluş”
 
Ülke geneline yayılan şubeleriyle Türkiye'nin en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kızılay’ın, yurt içindeki ve dışındaki tüm çalışmalarına destek vermeyi bugüne kadar nasıl sürdürdülerse, bundan sonra da sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Yaşadığımız tecrübeler doğal afetlere ve krizlere karşı daima en üst düzeyde hazırlıkta olmamız gerektiğini gösteriyor. Türk Kızılayı ile şu 15 yıllık başbakanlığım ve cumhurbaşkanlığım döneminde hamdolsun bunu başarmanın, her geçen gün daha ileri gitmenin gayreti içerisinde olduk. Nerede olursa olsun, sıkıntıya düşen insanlarımızın gözlerinin ilk aradığı şey, Kızılay amblemidir. Çünkü insanlar çok iyi biliyorlar ki şayet bu amblem varsa Kızılay oradadır. Kızılayın orada olması da karınlarını doyurabilmeleri için, ihtiyaç duydukları yemeğin, barınabilmeleri için gereken çadırın, kendilerini soğuktan koruyacak battaniyenin bulunduğu anlamına geliyor. Sadece bu kadar da değil, eğer hastamız bulunuyor ve kana ihtiyaç duyuyorsak gözümüz yine Kızılay ambleminin olduğu binayı arayacaktır. Öğrenci yurtlarından huzurevlerine kadar, diğer pek çok hizmeti de bunlara ilave etmemiz gerekiyor. Ayrım gözetmeksizin muhtaç olan herkese sunduğu bu hizmetlerle Türk Kızılayı kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı ziyadesiyle hak etmiş bir kuruluştur. Van'dan Pakistan'a, Simav'dan Somali'ye, Suriye ve Irak sınırlarımızdan Arakan ve Bosna Hersek'e kadar her yerde Kızılay amblemi altında hizmet veren başkanından gönüllüsüne kadar herkesi bir kez daha tebrik ediyorum." diye konuştu.
 
“Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına sahip çıkmalıyız”
 
Nüfusun çoğaldığı, şehirlerin büyüdüğü, imkan sahipleriyle ihtiyaç sahiplerinin birbirlerini bulmasının zorlaştığı bir dönemde bireysel olarak hayırlı hizmetleri ifa etmenin oldukça güç olduğuna işaret eden Erdoğan, “Günümüz dünyasında her iş gibi yardım toplama ve bunları yerlerine ulaştırma faaliyetleri de amatör bir ruhla, inançla bir profesyonellik gerektiriyor. Aksi takdirde milletimizin büyük bir şevkle kendi nafakasından kısarak yaptığı yardımların heba olması veya yanlış ellere geçmesi kaçınılmaz hale geliyor. Geçmişte komşu ülkelerimizden birine büyük şehirlerimizdeki belediyelerimizden birinin kendi imkanlarıyla gönderdiği 7 kamyon yardım malzemesinden tek bir paketin dahi yerine ulaşamadan yollarda yağmalandığını biliyorum. Türk Kızılayı ve insani yardımlar konusunda kendini ispatlamış çeşitli sivil toplum kuruluşlarımız, uzun yıllara dayanan sari tecrübeleri ve kurdukları güçlü ilişkiler sayesinde bu tür sıkıntıların üstesinden gelebilmektedir. Bizlerin bireysel olarak yapma imkanı bulamadığımız için Kızılayımızın üzerinden gerçekleştirdiğimiz her yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştıkça Peygamber Efendimizin müjdesine mazhar olduğumuzu bilmeliyiz. Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına ne kadar çok sahip çıkarsak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu daha güvenli bir yer haline gelmesine o derece katkıda bulunmuş oluruz." dedi.
 
“Madalyalarını takdim ettiğimiz hayırseverlerimizin gösterdiği alicenaplığı çok değerli görüyorum”
 
Kızılay'ın Suriye'de, Arakan'da, Myanmar'da, Pakistan'da afetlerde yardım ulaştırdığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin dört bir yanında afetler olduğunda da Kızılay'ın orada olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunun için bugün burada madalyalarını takdim ettiğimiz hayırseverlerimizin gösterdiği alicenaplığı çok değerli görüyorum. Eğer bugün Türkiye, dünyanın en büyük mültecilere yardım operasyonunu, kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılayımızın çok büyük rolü vardır. Beyaz zemin üzerinde sola bakan kırmızı hilal işaretinin gücünü ve itibarını yardımlarımızla ve iyi yönetimimizle ne kadar yükseltirsek, kendi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, tüm insanlığa o derece faydalı hizmetler yapabiliriz. Bundan dolayı başta başkanımız, yönetim ve tüm gönüllülerimiz olmak üzere hepsini tebrik ediyorum, kutluyorum, Allah kendilerinden razı olsun diyorum. Vatandaşlarımız, Kızılay'a yaptıkları her kuruş bağışın yerine ulaştığından da emin olsunlar. Türk Kızılayı bünyesinde gönüllü ve profesyonel olarak hizmet veren her bir kardeşimin de bu anlayışla hareket ettiğine inanıyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

.


.