Ramazan Yardımları Yurtdışında da Tüm Hızıyla Sürüyor

15/06/2017 Paylaş:   

Bu yıl “Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yurt dışında da ihtiyaç sahibi daha çok insana ulaşabilmek için titiz bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı, Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyaya Ramazan bereketini taşımaya devam ediyor.
 
Ramazan yardımı çalışmalarına Kızılay üst düzey yöneticileri de katıldı. Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kopuz, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan Makedonya’da, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan Bosna Hersek’te, Denetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım Arnavutluk’ta ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi dağıttı. Aynı dönemde Kızılay uzman ekipleri ise Kenya, Nijer, Çad ve Irak’ta binlerce insana yardımda bulundu. Kızılay yardımları Lübnan’a da ulaştı.
 
Selden etkilenenlere Ramazan yardımı
 
Makedonya Üsküp Hasanbeg mahallesinde gerçekleştirilen yardım çalışmasına katılan Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, geçen yıl yaşanan sel sonrası acilen bölgeye gelerek ciddi çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, ramazan yardımları kapsamında da ülkenin 15 bölgesindeki 250 köyde, 3 bine yakın gıda paketi dağıtmasının planladığını söyledi. Turunç, “Türk Kızılayı Yönetim Kurulu olarak buraya geldik. Burada yetkili arkadaşlarımızla kumanyadan bir miktar takdim edeceğiz. Makedonya'nın diğer bölgelerinde de kumanyaları dağıtıyorlar” ifadelerini kullandı. Halkın bir daha ne sel ne de başka bir felaket yaşamaması temennisinde bulunan Turunç, “Bilsinler ki bir sıkıntıya düştüklerinde Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanlarında, Türk Kızılayı her zaman yanlarında” dedi.
 
Yönetim Kurulu Ercan Tan ve Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin ise Bosna Hersek’te evleri tek tek ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesi dağıttı.
 
Arnavutluk Tiran’da gerçekleştirilen Ramazan yardımı çalışmasına katılan İlhami Yıldırım ise, Ramazan ayının bereket, paylaşma ve dayanışma ayı olduğunu vurgulayarak, “Geçen yıl ramazan ve kurban bayramlarında olduğu gibi bu yıl da sizlerle beraber olacağız. Türk Kızılayı ve Türk milleti olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Başkonsolostan çalışmalara destek
 
Ramazan’ın ilk gününden bu yana ihtiyaç sahibi Iraklılara gıda yardımında bulunan Türk Kızılayı, Kerkük Altınköprü’deki aileleri de unutmadı. Burada gerçekleştirilen yardım dağıtımı çalışmalarına, Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da destek verdi.
 
Kenya’nın Kilifi şehrine bağlı 8 köyde ise yaklaşık 5 bin kişiye gıda malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi.
 
Lübnan’a 70 tonluk gıda yardımı
 
Kızılay’ın Ramazan yardımları kapsamında Lübnan’daki ihtiyaç sahipleri de unutulmadı. Başta Suriyeli mülteciler olmak üzere ihtiyaç sahibi Türkmenlerin de aralarında bulunduğu 30 bin kişi için ülkeye 70 ton gıda malzemesi gönderildi.
 
Yardım malzemelerinin teslimi dolayısıyla Lübnan’ın kuzeyinde bulunan Trablus'taki limanda tören düzenlendi. Törende konuşan Türkiye’nin Lübnan Büyükelçisi Çağatay Erciyes, ramazan ayının birlik, beraberlik ve dayanışma ayı olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin bu mübarek ayda ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzattığını söyledi.