Umudu Ol Gemisi Mogadişu'ya Ulaştı

16/06/2017 Paylaş:   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla düzenlenen "Umudu Ol" kampanyası çerçevesinde Mersin Taşucu Limanı’ndan uğurlanan “Sebat” isimli yardım gemisi taşıdığı 13 bin tonluk un, şeker, ilaç ve çocuk mamasıyla Somali'nin başkenti Mogadişu'ya ulaştı.
 
Mogadişu'da Türk Kızılayı ekibi ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi gerekli işlemlerin ardından boşaltılarak, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlanacak. Türk Kızılayı, AFAD, TİKA ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle hazırlanan "Sebat" isimli gemideki 13 bin tonluk şeker, un ve diğer gıda maddeleri 3 milyon kişinin bir aylık ihtiyacını karşılayacak. Gemide ayrıca ilaç, tıbbi malzeme, teşhis laboratuvarı ve iş makineleri de bulunuyor. Geminin içerisinde taşınan yük Somali Kızılayı ile yerel yetkililer ve Türk Kızılayı’nın Somali delegasyonu aracılığıyla ülkenin bütün bölgelerine, özellikle kuraklığın vurmuş olduğu bölgelere dağıtılacak.
 
“Somali'ye gönderilen gemi sayısı 12 oldu”
 
Geminin planlandığı gibi bir problem olmadan Somali'ye ulaştığını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu gemiyle Somali'ye gönderilen gemi sayısı 12 oldu. Aynı zamanda 85 bin ton gıda malzemesi ve insani yardım malzemesini de sadece Somali'ye göndermiş oluyoruz. Bu bizim için bir gurur kaynağı, bir övünç meselesi ama insanlığa olan borcumuzu bir şekilde ödediğimiz için de sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluyoruz." dedi. Kınık, Sebat gemisine benzer 2 geminin daha hazırlandığını, bundan sonraki geminin Yemen'e gideceğini ve aynı yükü taşıyacağını da aktardı.