Kızılay’dan Mescid-i Aksa’da İftar

19/06/2017 Paylaş:   

Kızılay, yurt içinde ve yurt dışındaki Ramazan yardımları hızla sürdürürken, iftar sofraları kurmaya da devam ediyor. Son olarak, dinimizce kutsal sayılan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da iftar programı düzenlendi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve eşi Hatice Kınık, bu kutsal mekanda kurulan yer sofrasında binlerce insanla birlikte orucunu açtı.
 
Mescid-i Aksa’nın avlusunda kurulan iftar sofrasına, binlerce Filistinliyle birlikte Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ile Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu çalışanları da katıldı.
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık burada yaptığı konuşmada, “İnşallah ramazanın bereketini, Türkiye’den, Anadolu’dan, bağışçılarımızın destekleriyle bu coğrafyaya taşımış oluyoruz” diyerek, Kudüs’ün önemine dikkat çekti. Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığını ve insanlığın ortak mirasına ait olduğunu vurgulayan Kınık, “Bu şehrin etrafındaki engellerin kaldırılması, insanlığın ve barışın ulaşması gerekiyor. Bizler de bu barışın tesis edilmesi için çok boyutlu olarak hem insani desteklerimizle hem de savunuculuk anlamındaki desteklerimizle bu coğrafyaya, Filistin’e ve Filistin davasına destek vermeye devam ediyoruz” diye konuştu.
 
Gazze’ye lojistik depo
 
Gazze’nin Kızılay için önemli olduğuna işaret eden Kınık, AFAD ile birlikte bölgede insani yardım, afet ve lojistik destek merkezinin kurulacağını söyleyerek, “Özellikle Gazze’nin Şucaiye bölgesinde evleri yıkılmış olan Filistinlilere verdiğimiz destek düzenli olarak devam ediyor. Yıkılan hastanelerin onarılması ile ilgili faaliyetlerimiz devam ediyor. Çok boyutlu insani yardım faaliyetlerimiz hem Batı Şeria’da hem de Gazze’de devam edecek” ifadelerini kullandı.
 
Yurtiçindeki iftar sofraları
 
Kızılay’ın yurtiçindeki iftar sofraları da onbinlerce vatandaşı bir araya getirdi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Kudüs ve Gazze ziyareti öncesi Cizre’de Kızılay iftar programına katıldı. Kızılay aşçıları tarafından pişirilen yemeklerin Kızılay çalışanları tarafından servis edildiği iftar sofrasında Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz da orucunu açtı. Maliye Bakanı Naci Ağbal da bu önemli buluşmada Kızılaycıları ve Cizrelileri yalnız bırakmadı.
 
Benzer şekilde Malatya’da da Kızılay tarafından iftar sofrası kuruldu. Programa Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç katıldı. İskenderun’da kurulan iftar sofrasında ise vatandaşları Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan yalnız bırakmadı. Tan, iftar öncesi ihtiyaç sahibi insanların evini ziyaret ederek gıda kolisi dağıttı.
 
Başbakan Binali Yıldırım kızı Büşra Yıldırım (Köylübay), gelini Seda Yıldırım, kardeşi ve aynı zamanda Kızılay Denetim Kurulu Üyesi İlhami Yıldırım ise Suriyeliler için kurulan Hatay Boynuyoğun Geçici Konaklama Tesisinde Kızılay tarafından hazırlanan iftar sofrasında binlerce sığınmacı ile birlikte orucunu açtı.
 
Gıda yardımları sürüyor
 
Kızılay, iftar programlarının yanı sıra Ramazan gıda kolilerinin dağıtımı da sürdürüyor. Bu kapsamda dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen Kızılay, Irak’ta DEAŞ saldırıları nedeniyle evlerini terk eden, yoksul Hıristiyan ailelere de gıda yardımında bulundu.
 
Bangladeş’te gerçekleştirilen gıda dağıtım çalışmalarına ise Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar eşlik etti. Ahmet İşgüzar, milyonlarca insanın yeterli gıdaya ulaşmakta zorluk çektiği ülkede, Kızılay tarafından temin edilen gıda malzemelerini ailelere kendi teslim etti.