Türkiye İnsani Yardımda Yine En Cömert Ülke

22/06/2017 Paylaş:   

İnsani yardım çalışmalarına daha fazla kaynak ayıran Türkiye, komşu ülkeler başta olmak üzere Afrika’dan Ortadoğu’ya, Asya’dan Güney Pasifik’e kadar çok geniş bir coğrafyaya yardım eli uzattı, uzatmaya devam ediyor. İnsani yardım çalışmalarını kamu kurumlarının yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu marifetiyle ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştıran Türkiye, en büyük desteği, geçmiş yıllarda olduğu gibi, Türk Kızılayı’ndan alıyor. Kızılay bu dönemde daha fazla rol üstleniyor.
 
İhtiyaç sahibi ülkelere desteğinde kayda değer bir artış görünen Türkiye’nin, yardımları da nicelik ve nitelik bakımından çeşitlendi. Gıda dışında birçok alanda da yardım yapan Türkiye, dünyada birçok ülkeyi de geride bıraktı.  Mili gelirinin 0,75'ini insani yardım için ayıran Türkiye, bir kez daha dünyanın "En cömert ülkesi" konumuna yerleşti.
 
Küresel İnsani Yardım 2017 raporunda, 2016 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında ABD’nin ardından ikinci olan Türkiye, söz konusu dönemde yurt dışı insani yardıma 6 milyar ABD Doları kaynak aktarmış oldu.

En Cömert Ülke Türkiye

Kızılay’ın yurtdışı yardımlarının büyüklüğü de eklenince 2017 raporuna göre Türkiye, gayrisafi milli hasıla bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu. Milli gelirinin yüzde 0.75'ine denk gelen 6 milyar dolar tutarındaki bağış ile "en cömert ülke" konumuna yükseldi. Türkiye’yi, milli gelirinin 0,18’ini ayıran Birleşik Arap Emirlikleri ve 0,15’ini ayıran Lüksemburg izledi.

Kızılay Dünyanın Sayılı İnsani Yardım Kuruluşları Arasında

Sadece yurt içinde değil yurt dışında da kapsamlı insani yardım operasyonları gerçekleştiren Kızılay, bu çalışmaları nedeniyle dünyanın sayılı insani yardım kuruluşları arasına girdi. Son 10 yılda 78 ülkeye, kurulduğu günden bu güne ise 138 ülkeye yardım yaptı.

Kızılay bugün Somali, Gazze, Irak, Pakistan ve Bangladeş’te daimi temsilcilikler aracılığıyla insani yardım yapıyor. Suriye’de yaşanan insani krize ise sınır üstü noktalardan yaptığı yardımlarla müdahale ediyor. 2016 yılında yürütülen yurt dışı insani yardım faaliyetlerinin toplam değeri yaklaşık 32 milyon 713 bin USD oldu.

En Çok Yardım Suriyelilere

2016 yılında Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ise toplam değeri 490.428.820 Lira olan insani yardım malzemesi gönderildi. Ülkemizin güney illerinde kurulu olan konaklama tesislerinde kalan Suriyelilere dağıtılan Kızılay Kartlara 89.458.825 Lira yüklendi. Konaklama merkezlerinin dışında kendi imkanlarıyla yaşayan Suriyelilere dağıtılan Kızılay Kartlara ise 88.884.578 Lira yüklendi.

Suriye’ye, insani yardım operasyonunun başladığı 2011 yılından 2016 yılı sonuna kadar 1 milyar 700 bin Lira değerinde sınır üstü yardımında bulunan Kızılay, toplam 31.066 araçla bu sevkiyatı gerçekleştirdi. Konaklama tesislerinde kalan Suriyelilere dağıtılan Kızılay Kartlara 406 milyon 445 bin Lira, şehirli Suriyelilere dağıtılan kartlara ise 97 milyon 603 bin Lira yükleme yapıldı.
Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki kentli mültecileri desteklemeye yönelik başlattığı Sosyal Uyum Yardım Programı da Kızılay üzerinden yürütülüyor. İlk etapta 348 milyon Avro’nun 1 milyon 300 bin mülteciye dağıtımını Kızılay yapacak. Sığınmacı çocuklara Şartlı Eğitim Yardımı programı kapsamında ise 230 bin öğrenciye ulaşılacak.

Kalıcı Projelere İmza Atılıyor

Kızılay, yardım elini uzandığı her coğrafyada, afet ya da acil durumun ilk aşamasında ihtiyaç sahiplerinin yanında olunduğu gibi, afet ya da acil durum sonrasında da yardımlarını sürdürme yönünde bir eylem planı izlemektedir. Bu anlamda özellikle Somali’de çok ciddi projelere imza atıldı.

Milyonlarca insanın açlık nedeniyle ölümle pençeleştiği Somali’ye 2011 yılından itibaren karadan, denizden ve havadan gıda yardımı ulaştıran, 2 bin 600 çadır kurularak 16.000 insanın barınma ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayı, İnsani Yardım Operasyonunun ikinci aşamasında ise kalıcı yapıların inşası için çalışmalar başlatıldı. Başkent Mogadişu’da 70 dönüm arazi üzerine Fen İşleri kampüsü kuruldu. Kampüste beton fabrikası, parke taşı-bordür üretim tesisi bulunuyor. Kampüsteki tüm araçlar Türkiye’den satın alındı. Bu tesisteki çalışmalar sayesinde şehir çöplerden temizlendi, alt ve üst yapı çalışmaları hızlandırıldı, şehir baştan aşağıya yenilenmeye başladı. Ülkenin Parlamento binası da Kızılay tarafından inşa edildi ve teslimi yapıldı.

Gazze İnsani Yardım Operasyonu

2006 yılından bu yana Gazze’ye yardımda bulunan Türk Kızılayı, 2008 yılında İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin artması üzerine “Gazze Ağlamasın” sloganıyla büyük bir kampanya başlattı, insani yardım çalışmalarını genişletti. Bölgeye uçak ve tırlarla yardım malzemesi gönderildi. Bölgeye yönelik yardımların ve çalışmaların koordinasyonu için Daimi Hizmet Merkezi açıldı. Bu sayede “Gazze Şeridi İçme Suyu Rehabilitasyonu Projesi” hayata geçirildi. Şu an 240.000 Filistinli bu sayede temiz su içiyor. Bölgede bulunan delegasyon başkanlığımız ile İslam Kalkınma Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında ise tarımsal projeler hayata geçirildi. Ekonomiye ciddi katkılar sağlandı.

Asya ve Pasifik Ülkelerine Yardım

Kızılay, başta Pakistan, Myanmar ve Bangladeş olmak üzere Asya ve Pasifik bölgesinde bulunan ülkelerde ayni ve nakdi yardım faaliyetleri yürüttü, çalışmalarına devam ediyor. Haiti’de 2010 yılında, Nepal’de 2015 yılında yaşanan deprem felaketinde, Endonezya’da yaşanan sel felaketinde, Filipinler’de meydana gelen Haiyan tayfununda Kızılay, afet bölgesine ilk ulaşan Ulusal Dernekler arasında olmuş ve bu ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine insani yardım hizmeti sağladı.

Pakistan’da 2005’te yaşanan deprem ve 2010 yılında yaşanan sel felaketinde, Pakistan Kızılayı ile koordineli olarak afet ve acil durum yönetim süreçlerinde etkin rol oynadı.

2014 yılında ise Irak’ta insani yardım faaliyeti başlatıldı. Bugün Musul’dan kaçan çatışma mağdurları başta olmak üzere birçok noktaya yardımları ulaştıran Kızılay, yaklaşık değeri 26 milyon 500 bin Lira olan 462 tır yardımı bölgeye sevk ederek, dağıtımını organize etti. Ayrıca 2016 yılı Mayıs ayından itibaren günlük 5.000 adet ekmek üretilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Balkan Ülkelerine Yardım

Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Yunanistan, Sırbistan olmak üzere Balkanlarda ve Türklerin yoğunluklu olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde gerek afet ve acil durumlarda gerekse diğer sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirmiş olduğu insani yardım faaliyetlerine destekte bulunan Kızılay, son olarak, 2016 Ağustos’unda Makedonya’da meydana gelen selden etkilenenlere 1 milyon 791 bin Lira değerinde yardım malzemesi dağıttı.

Afrika Ülkelerinde İnsani Yardım Operasyonu

Kızılay, Afrika bölgesinde ise Somali’nin yanı sıra Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Moritanya, Senegal, Gine Bissau, Çad, Sudan, Etiyopya olmak üzere, kıtlık ile mücadele eden ülkelere gıda malzemesi sevkiyatı yaptı. Son olarak 2016 yılında Somaliland, Etiyopya ve Puntland’a toplamda 5.000 ton şeker ve 6.000 ton un yardımı yapıldı.

Yurtdışında Kurban Kesimi

Kurban’da Kızılay Modeli ile bir ilki gerçekleştiren ve kurban etlerinden yaptığı kavurma konservelerini yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı, ibadetini güvenli bir ele, Türk Kızılayı’na teslim etmeyi tercih eden vatandaşlarımız adına yurt dışında da vekalet sahipleri adına kurban kesimi gerçekleştiriliyor. İslami ve hijyenik kuralları gözeterek kesimi yapılan kurbanların etleri, daha önce tespiti yapılan ailelere ulaştırılıyor. Satın alma, kesim ve dağıtıma ilişkin tüm süreçler Kızılay personelleri tarafından takip ediliyor.

Balkanlar’dan Orta ve Güney Asya’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar birçok coğrafyada kurban kesimi gerçekleştiren Türk Kızılayı, Türk halkının kurbanlarını milyonlarca insana ulaştırmıştır. 2016 yılı yurt dışı kurban faaliyetleri kapsamında 50.580 hisse karşılığı kurban kesen Kızılay, milyonlarca ihtiyaç sahibin sofrasını bereketlendirdi.

Ramazan Yardımları

Kızılay 2012 yılından bu yana da, Ramazan ayında yurt dışındaki insani yardım faaliyetlerine devam etmektedir. Sadece 2016 yılı Ramazan ayında; toplam 13 ülkede gerçekleştirmiş olduğu gıda kolisi dağıtımı, giyim kolisi dağıtımı ve iftar yemeği organizasyonları ile tahmini olarak 890.000 ihtiyaç sahibine ulaşıldı.

Ayrım Gözetilmiyor
 
Bugün, dünyanın en sorunlu ülkeleri olarak gösterilen coğrafyaların önemli bir bölümünde insani yardım çalışmaları gerçekleştiren Türk Kızılayı, ilkeleri gereği tüm ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor. Şartlara ve gelişmelere bağlı olarak yardım planlaması yapan Kızılay, son dönemde kalıcı projelere de ağırlık veriyor. Bu sayede ülkelerin sürekli yardım alan konumundan, kendi kendisine yeten konuma gelmesine destek sağlayan Türk Kızılayı, sadece bölgede değil, uluslararası platformlarda da adından sıkça söz ettiriyor.
 
Bulunduğu bölgedeki gücünü avantaja çevirmeyi başaran Türk Kızılayı, uluslararası yardım kuruluşlarının işbirliği için tercih ettiği ilk kuruluş olma pozisyonunu da koruyor. Barınma amaçlı çadır üretimi konusunda İran’dan sonra ikinci sırada yer alan sivil toplum kuruluşu olan Türk Kızılayı, birçok yardım kuruluşuna bu anlamda destek sağlayarak, bölgedeki ihtiyaç sahiplerine hızla ulaşılmasına aracılık ediyor.
 
149 yıldır insanlığın hizmetinde olan Kızılay’ın bugünkü çalışma temposunun, komşu ülkeler ve yakın kıtalardaki insani krizlerin devam etmesiyle doğru orantılı olarak sürmesi bekleniyor.