Kızılay 140 Yıldır Etiyopya’da

23/06/2017 Paylaş:   

Ramazan’ın ilk gününden bu yana yurt içinde ve yurt dışında yardım çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, ihtiyaç sahiplerinin sofrasını bereketlendiriyor. Kızılay son olarak Etiyopya’nın yoksul halkına da yardımda bulundu.
 
Yaklaşık 140 yıl önce Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti adını taşıyan ve o tarihlerde ilk şubelerinden birini bugünkü Etiyopya’nın Harar eyaletine açan Türk Kızılayı bu ramazanda da bölgede yaşayan Müslümanları unutmadı. Yardımların dağıtımına Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç eşlik etti.
 
Bir aileye yaklaşık 40 gün yetebilecek malzemelerin ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere teslim edildiğini dile getiren Turunç, “Harar, Türk Kızılayı’nın yabancısı olmadığı bir bölge. Her fırsatta buradaki kardeşlerimizle buluşuyoruz. Halk bizi çok seviyor, aramızda bir sevgi yumağı var” diye konuştu. Yardım ulaştırılan ailelerin hem Türk Kızılayı’na hem de Türkiye'ye dualar ettiğini belirten Turunç, bu ramazanın Türk Kızılayı için çok bereketli geçtiğini vurguladı.

Pakistan Halkı Yalnız Bırakılmadı
 
Türk Kızılayı, ramazanda da ihtiyaç sahibi Pakistan halkını da yalnız bırakmadı. Türk Kızılayı, ülkenin çeşitli noktalarında ramazan boyunca bin 500 gıda kolisi dağıtımı yaptı. Ayrıca, farklı programlarda toplam bin 200 Pakistanlıya iftar verildi. Lahor’daki gıda kolisi dağıtımına katılan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, “Tarihten bu yana süregelen Türkiye-Pakistan kardeşliği ve dostluğu geçmişte olduğu gibi bugün de birlik, beraberlik ve dayanışma içinde sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti her daim Pakistan devletinin ve halkının yanında olmaya devam edecektir. Pakistan’da olmaktan ve bu güzel birlikteliğin içinde bulunmaktan mutluluk duymaktayım. Bu vesile ile de Pakistan halkının Ramazan Bayramı'nı tebrik eder, kardeşliğimizin her daim sürmesini temenni ederim” dedi.

Bağdat’ta yardım dağıtımı
 
Türk Kızılayı, Irak’ın genelinde de ihtiyaç sahiplerine ramazan yardımında bulundu. Son olarak başkent Bağdat’ta ve Hazir kampında yardım malzemesi dağıtıldı. Bağdat’taki çalışmalara Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da katıldı. Hazir kampındaki yardım dağıtımı ise Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı temsilcileriyle birlikte yapıldı.