Kızılaycılar Türk tekstiliyle Dünyaya İyilik Taşıyacak

23/06/2017 Paylaş:   

Kızılaycılar, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin özel kumaştan üretip, modacı Hakan Akkaya’ya tasarlattığı yeni kurumsal giysileriyle dünyaya iyilik taşıyacak. Nano teknoloji, antibakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaş kullanılarak üretilen Kızılay Koleksiyonu’nu ünlüler tanıttı.
 
50 bin metre nano teknoloji, antibakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaş kullanılan Kızılay Koleksiyonu basına tanıtıldı. İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, ünlü modacı Hakan Akkaya’nın katıldığı toplantıda ünlü şarkıcı Alişan, TV Sunucusu Esra Erol, dizi ve sinema oyuncuları Ekin Türkmen, Barış Murat Yağcı  da yeni Kızılay Koleksiyonunu giyerek basına tanıttılar.
 
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, “Dünya markamız Türk Kızılayı görevlilerinin dünyada ülkemizi temsil ederken giydiği kıyafetleri Türkiye’nin kumaşı ve Türkiye’nin tasarımı ile yeniledik. Türk tekstil sektörü olarak dünyadaki son teknolojik yeniliklerle ürettiğimiz nano teknoloji, antibakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaşlarımızla Kızılayımızın kurumsal kıyafet imajını tasarladık. 6.500 çalışanı ile sadece ülkemizde değil, tüm dünyada insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında olan gurur kaynağımız Türk Kızılayı’na, bizler de Türk tekstilcileri olarak elimizden gelen katkıyı sunmak istedik. Dünyanın dört bir yanına Türk yardımseverliğini taşıyan Türk Kızılayı çalışanlarının kutsal görevlerini yerine getirirken hareket kabiliyetini kolaylaştırmayı ve keyifli hale getirmeyi hedefledik” dedi. İsmail Gülle, Türk Kızılayı'nın gurur duyulan çalışmalarının kendilerine daha fazlasını yapmaları için cesaret verdiğini vurgulayarak, dünyaca meşhur Türk tekstilinin üretimlerini, dünyanın iyilik şampiyonu ve bu yüzyılın en büyük insanlık hareketinin içerisinde binlerce mültecinin yardımcısı olan Türk Kızılayı ile buluşturmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.
 
Özel kumaş Çorlu’da üretilecek           
 
Türk tekstil sektörü olarak farklı özelliklere sahip teknik tekstil ürünlerini uzun bir süredir ihraç ettiklerini belirten Gülle, bu kadar özelliği bir arda barındıran kumaşın ise ilk olarak Türk Kızılayı’nın ihtiyaçları doğrultusunda İTHİB üyesi Öztek Tekstil tarafından Çorlu’da üretildiğini bildirdi.
 
Dünyanın en cömert ülkesi olma şerefini koruyoruz
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise Türkiye ihracatının lokomotifi tekstil sektörüyle insani yardım ortak paydasında bir kez daha buluştuklarını dile getirdi. İnsani yardım konusundaki destekleri için İTHİB'e teşekkür eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, "Bizler de Kızılaycılar olarak sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sararken milli gururumuz olan Türk tekstili ve tasarımı ürünü olan yeni kıyafetlerimizi üzerindeki kırmızı hilalimizle gururla taşıyacağız. Bu proje sayesinde dünyada 'Türk Tipi Yardım Modeli'nin yanında Türk kumaşı ve tasarımı da insani yardım sektörüne imzasını atacak." dedi. Yardım çalışmalarında giydikleri kıyafetlere sanatçı eli değdiğini belirten Genel Başkan Dr. Kınık, "Biz bayrak taşıyan ulusal bir derneğiz. Hem bayrağımızın hilalini hem milletimizin merhametini dünyaya taşıyoruz. Bizim renklerimizi, sembollerimizi insanlar savaş, afet ya da zor koşullarında gördüklerinde bir kurtarıcı gelmiş gibi hissediyorlar" diye konuştu. Dr. Kerem Kınık, Küresel İnsani Yardım Raporuna göre 2016'da Türkiye'nin dünyanın en cömert ülkesi olma şerefini koruduğunu vurgulayarak, şunları söyledi; "Gayri Safi Milli Hasılamızdan binde 7,5 gibi bir oranı doğrudan insani yardım için ayırıyoruz. Bu bütün dünyadaki paydan daha fazla. Biz varımızdan en fazla veren ülkeyiz. Toplam tutar açısından bakıldığında ise Amerika’dan sonra dünyanın en fazla yardım yapan ikinci ülkesiyiz. Bu gurur bize yeter. Ramazan ikliminde biz sadece Kızılay olarak 13 milyon insana ulaşıyoruz. Diğer sivil toplum ve devlet kuruluşlarımızın yardımları buna ilavedir. Biz o insanlara hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz; kıymetli çözüm ortaklarımız, tekstilcilerimiz, sanatçılarımız da bize hayatı kolaylaştırmaya çalışıyor. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan da “35 yıllık tekstil sektöründeki biri olarak Türk tekstili ile Kızılayımızı bu anlamlı projede bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kendilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ünlülerden Anlamlı Destek

İTHİB Moda Danışmanı ve dünyaca ünlü modacı Hakan Akkaya da 8 ayrı tasarımda mont, yelek, pantolon, yağmurluk, polar, basic t-shirt, polo yaka kısa ve uzun kollu t-shirtten oluşan koleksiyonu tasarlarken, Kızılay çalışanlarının insanlara yardım elini uzatırken, konforunu ve işlerini kolaylaştırmasını hayal ettiğini söyledi. Akkaya, “Kızılay gibi dünyada bu kadar değerli ve öncü markaya hizmet etmekten gurur duyuyorum. Bu tasarım kadar tekniğin de bir arada kullanıldığı dünyadaki ilk iş. Herkesi Kızılayımıza destek olmaya davet ediyorum” dedi.
 
Sanatçı Alişan'ın Kızılay'a kan bağışında erkeklerin ön planda olduğunu belirtmesi üzerine, ünlü sunucu Esra Erol da “Ben bir Kızılay gönüllüsüyüm. Kan bağışı konusunda lider olmak için tüm kadınları kan bağışına davet ediyorum” dedi.
 
Törenin sonunda Kızılay’a destek veren ünlü modacı Hakan Akkaya ve sanatçılara plaket takdim edildi.