Umuduol Gemisi Yemen Halkı İçin Yükünü Almaya Başladı

29/06/2017 Paylaş:   

Yakın bir süre önce Somali’ye bir gemi dolusu gıda malzemesi göndererek açlıkla savaşan 3 milyon kişinin “Umudu Ol”an Türk Kızılayı, çatışmaların, açlığın ve salgın hastalıkların pençesindeki Yemen’e de insani yardım malzemesi göndermeye hazırlanıyor. İskenderun Limanına demirleyen gemiye yardım malzemeleri yükleniyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Umudu Ol” kampanyası üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, kuraklığa bağlı açlık çeken Afrika ülkelerine gıda sevkiyatına başladı. Yakın bir süre önce Somali’ye 13 bin ton insani yardım malzemesi sevk eden ve yaklaşık 3 milyon ihtiyaç sahibinin acil dönem gıdasını karşılayan Türk Kızılayı, benzer şekilde Yemen için de yardım gemisi göndermeye hazırlanıyor.
 
Gemide İlaç da Var
 
Güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk çeken milyonlarca Yemenli için, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bağışı olan 10 bin ton unu İskenderun Limanına demirleyen gemiye yüklemeye başlayan Kızılay, gemi ile ayrıca makarna, bebek bisküvisi ve benzeri gıda malzemelerini de sevk edecek.
 
Koleradan binlerce insanın hayatını kaybettiği ülkeye Sağlık Bakanlığı’nın bağışı olan sahra hastanesi, kolerayla mücadele başta olmak üzere gerekli ilaçları da gemiyle götürecek olan Kızılay, savaşta yaralanan ve sakat kalan insanlar için TİKA’nın bağışı olan tekerlekli sandalyeleri de Yemen’e ulaştıracak.
 
Temmuz ayının ilk haftası içerisinde demir alması planlanan geminin sonraki 6 gün içinde Yemen’e ulaşması hedefleniyor.
 
Ülkede eş zamanlı olarak daimi temsilcilik bulundurmak için de harekete geçen Türk Kızılayı, bu ve bundan sonraya ülkeye gönderilecek insani yardım malzemelerinin adreslerine teslimini de organize edecek.
 
Hayatlar Kurtulacak
 
Ramazan ayında Somali’ye gemiyle 13.000 tonluk insani yardım malzemesi gönderildiğini hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Somali’nin yanı sıra Günay Sudan’da, Yemen’de ve Afrika’nın birçok bölgesinde çok ciddi insani krizler yaşanıyor. Afrika daha çok kıtlıkla mücadele ederken, Yemen’de bu duruma çatışmalar ve salgın hastalıklar da eşlik ediyor. Yemen, kendi imkanlarıyla bu sorunları çözebilmekten maalesef çok uzak. Göndereceğiz gemi ile bu çaresizliğin önüne geçmeye, bir çocuğun, bir yaşlının daha hayatını kurtarmaya çalışacağız” diye konuştu.
 
Koleraya Binlerce Kurban
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; 27 Nisan'dan bu yana Yemen'de 179 bin 548 şüpheli kolera vakası görüldü ve bunlardan bin 205 kişinin hayatını kaybetti.
 
Yemen'de iki yılı aşkın süredir süren çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişinin, temiz içme suyu olmaması ve atıkların toplanamaması sonucu hemen her gün koleraya yakalanma riski bulunuyor.