Üsteğmen Kara Fatma Kabri Başında Anıldı

03/07/2017 Paylaş:   

Kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını Kızılay’a bağışlayan Milli Mücadele dönemi kahramanlarından “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher Erden, ölümünün 62. yılında kabri başında anıldı.
 
Ulu Önder'in izniyle üsteğmen rütbesiyle savaşa katılan Kara Fatma, aynı kahramanlığı kendisine bağlanan maaşı Kızılay'a bağışlayarak göstermişti. Kurucularına ve tarihinde yer eden isimlere karşı vefa örneği sergileyen Kızılay, Fatma Seher adına 2014 yılında İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığında yaptırdığı anıt mezarı başında anma töreni gerçekleştirdi.
 
Fatma Seher Hanım'ın hayatını kitaplaştıran Yazar İlknur Bektaş ile İstiklal Şubesi'nin düzenlediği anma törenine Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Fatma Seher Hanım’ın üçüncü kucak torunu Orkun Kuşlu, gazeteci ve oyuncu Aynur Ayaz, Ak Parti İl YKM Başkanı Kamil Çakır, Kızılay Şubeleri ve çalışanları katıldı.
 
“Gözü pek gerçek kahramanlarımız var”
 
Kara Fatma’nın olağanüstü cesur, gözü kara, dünyada eşi benzeri olmayan bir asker olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Hüseyin Can, “Bizim sanal kahramanlara ihtiyacımız yok çünkü elleri öpülesi Kara Fatma gibi gözü pek gerçek kahramanlarımız var. Hayatı savaş meydanlarında geçen Üsteğmen Kara Fatma Cumhuriyet kurulduktan sonra emekli olmuş ve maaşını Kızılay’a bağışlamıştır. Yüce gönüllü kahramanımızı kabri başında rahmetle anıyoruz.” ifadesinde bulundu.

"Unutulan tüm kadın kahramanlarımızı şükranla anıyoruz"

Etkinliğin arşiv dosyalarının arasından çekip çıkartılmış binlerce kadın kahramanın destanını, hayatlarımıza taşımak için hazırlandğını vurgulayan Yazar İlknur Bektaş, “Bilindiği gibi Kahramanımız Gazi Üsteğmen Kara Fatma biz vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için savaştık para için savaşmadık diyerek maaşını Kızılay’a bağışlamıştı.  Bu yüce duygu ve vefakarlığa sahip kadın kahramanımızın nezdinde, bilinen bilinmeyen, unutulan tüm kadın kahramanları mihnet ve şükranla anmak, dua etmek hepimizin boynunun borcudur. Tarih sayfaları arasında unutulmuş kahraman kadınları yeniden hayatın içine, başımız üzerine davet ediyoruz. Erkek ağırlıklı bir kahramanlık anlatısında, kadınlarımızın da büyük emeği olduğunu, “Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınlarını Anma Günü” etkinliğimizle bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi.

Gazi Üsteğmen Fatma Seher (Kara Fatma) hakkında
 
Erzurum’da dünyaya gelen Fatma Seher, Balkan Harbi yıllarında asker olan eşiyle birlikte Edirne’ye yerleşir. Sarıkamış’a gönderilen eşiyle birlikte bu defa Doğu Cephesi’nde çeşitli görevler üstlenir. Eşinin şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hastabakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik birliği komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir. Devletin kendisine bağladığı maaşın tek bir kuruşuna bile dokunmadan Kızılay’a bağışlar. 2 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul Darülaceze'de hayata veda eder.