BM Heyetinden Kızılay’a Ziyaret

04/07/2017 Paylaş:   

BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien ve beraberindeki heyet, Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile bir araya gelen BM heyeti, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yürütülen işbirliği çalışmalarını değerlendirdi.
 
Suriyelilere yönelik Türk Kızılayı’nın yürüttüğü faaliyetlere ilişkin bilgiler veren Genel Müdür Dr. Güllüoğlu, Dünya Gıda Programı (WFP) ile işbirliği içerisinde yürütülen Kızılay Gıda Kart, UNICEF ile işbirliği içerisinde yürütülen Çocuk Dostu Alanlar, sınır yardımları, kentlerde yaşayan Suriyelilere yönelik yürütülen Toplum Merkezi faaliyetleri hakkında BM heyetine açıklamalarda bulundu.
 
“Suriyelilere altı yıldır yardım ediyoruz”
 
Suriye’de sürekli değişen koşulların yarattığı zorluklardan bahsederek son gelişmelerin ardından sağlanan ateşkes sayesinde Suriye içerisine yardım göndermenin kolaylaştığını vurgulayan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Türk Kızılayı olarak hayırseverler ile kurum ve kuruluşların da desteğini alarak altı yıldır Suriyelilere yardım ediyoruz. Başta okul ve yetimhane gibi hizmetler olmak üzere Suriye’de her konuda desteği sürdürmeye de hazırız. Kızılay olarak BM ile daha geniş çaplı işbirliğine ve ortaklığa açığız.”
 
“İşbirliği için hazırız”
 
Türkiye’nin insani yardım alanında başarılı bir yol izlediğini belirten BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien, “Özellikle Suriye Krizi bağlamında insani yardım faaliyetlerinde bulunmanın zorlukları var. Bu tarz operasyonlar ciddi maddi külfetler getiriyor. Bu konuda yürütülen işbirliklerinin yanı sıra yenileri içinde hazırız.” dedi.
 
Türkiye’nin bölgedeki en büyük ortakları olduğunu belirten BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatör Vekili Ramesh Rajasingham da Türk Kızılayı’nın Suriye krizi konusundaki faaliyetlerinden övgüyle söz etti.