Toplum Merkezlerinin Dokuzuncusu Adana’da Açıldı

04/07/2017 Paylaş:   

Suriyeli sığınmacılara yönelik kurulan ve bugüne kadar Şanlıurfa, İstanbul'un her iki yakası, Konya, Ankara, Kilis, Bursa ve İzmir'de hizmet veren toplum merkezlerine Alman Kızılhaçı ve Alman hükümetinin finansmanıyla Adana’da bir yenisi eklendi.
 
Kent merkezlerinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Türk Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) işbirliğinde 2015'te hayata geçirilen Toplum Merkezi Projesi, Adana'da da uygulandı. Türk Kızılayı Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı ev sahipliğinde gerçekleştirilen dokuzuncu toplum merkezinin açılış törenine Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Alman Kızılhaçı Proje Koordinatörü Malte Langdgraff ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Türk Kızılayı ile işbirliğinde bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz”  
 
Adana’da uzun süredir gerek kamu gerek sivil toplum kuruluşları gerekse hayırseverlerin ilgi ve desteğiyle Suriyelilerin yaşamını kolaylaştırmaya çalıştıklarını, onlara sağlık, eğitim hizmetlerini en iyi şekilde vermek için çaba içerisinde olduklarını ifade eden Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, “Bu çalışmalarımız, sivil toplum kuruluşları, Kızılay gibi örgütlerin, vatandaşların çalışmalarıyla güçlenmekte, daha iyiye doğru gitmekte. Bu tür toplum merkezleri Suriyelilerin ülkemiz ile uyumu, onların bilgi ve becerilerini artırması, Türkçeyi daha iyi konuşma imkânı sağlaması ve belli alanlarda iş bulmalarına kaynak sağlayacak merkezlerdir.” dedi.
 
1970'lerden bu yana Türk Kızılayı ile işbirliğinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Alman Kızılhaçı Proje Koordinatörü Malte Langdgraff da, “Toplum merkezleri, mültecileri, misafirlerimizi topluma entegre etmek için çok önemli bir merkezlerdir. Türkiye'de bu çalışmaları görmekten mutluluk duyuyorum.” ifadesinde bulundu.
 
Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı ise Suriyelileri topluma kazandırmak, meslek edindirmek hem de Türkçeyi öğretmek için merkezi açtıklarını bildirdi. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek merkez hizmete alındı. Bir binanın 3 katında oluşturulan merkezde, yetişkin ve çocuklara yönelik Türkçe, İngilizce, Arapça dil eğitimi, meslek kursları verilecek, psikososyal destekler sağlanacak, seminerler, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek.