TÜRKÖK’le 355 Kişi İkinci Hayatlarına Başladı

07/07/2017 Paylaş:   

Kızılay ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde 2014 yılından bu yana yürütülen TÜRKÖK projesi kapsamında, bağışçı sayısı 223 bine, nakil sayısı ise 355'e ulaştı.
 
Türkiye'nin kan ihtiyacının tamamına yakınını gönüllü bağışçılardan karşılayan Kızılay, kemik iliği tedavisi gereken hastalara da çare oluyor. Bu kapsamda, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle 2014 yılında hayata geçen TÜRKÖK projesi, bağışçılardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor.
 
“Proje dünyaya örnek olacak şekilde büyüdü”
 
Sağlık Bakanlığıyla birlikte uygulamaya konulan projenin dünyaya örnek olacak şekilde büyüdüğünü belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Sistemdeki bağışçı sayısı bugün itibarıyla 223 bin 128 oldu. Milletimizin göstermiş olduğu duyarlılık gurur verici. 3 yıl içerisinde nakil bekleyen çoğu çocuk hasta olmak üzere yurt içinden 351, yurt dışından ise 4 olmak üzere 355 kişiye nakil yapıldı. Bu kişiler şimdi ikinci hayatlarını yaşıyorlar." dedi.
 
“Bağışçıların büyük bir bölümü gençlerden oluşuyor”
 
Nakil olmayı bekleyen 1639 kişi için de eşleşme testlerinin yapıldığını aktaran Genel Başkan Dr. Kınık, “TÜRKÖK'te kemik iliği nakli olmayı bekleyen 2 bin 69 hasta bulunuyor. Bunlardan 1067'si pediatrik, 1002'si ise erişkin hastalardan oluşuyor. Türkiye dünya kemik iliği bankasına da üye oldu. Yurt dışında nakil olmayı bekleyen birçok hastaya uygun kemik iliği Türkiye'den bulundu. Onlar da milletimizin yardımseverliği ile yeni hayatlarına başlayacaklar." diye konuştu.
 
TÜRKÖK veri bankasındaki gönüllü bağışçıların büyük bir bölümünü gençlerin oluşturmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Kınık, kemik iliği bağışı yapmaya istekli kişilerin yüzde 32,4'ünün 18-25 yaş aralığında olduğunu söyledi.