Kızılay ve Vodafone Vakfı’ndan Şehit Çocuklarına Eğitim Desteği

13/07/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı ve Vodafone Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Şehit Ailelerine Destek Fonu’ kapsamında Temmuz 2015-Temmuz 2017 yılları arasındaki şehitlerimizin çocuklarının eğitimini desteklemek amacıyla başarı bursu verilecek. İlk yıl 1 milyon TL tutarındaki burs, Kızılay Kart ile ulaştırılacak.
 
Projenin detaylarının anlatıldığı ve protokol imza töreninin yer aldığı basın toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ile Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel katıldı.

Türk Kızılayı ve Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen projeyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verileri doğrultusunda 1 milyon TL tutarındaki başarı bursundan Temmuz 2015-Temmuz 2017 döneminde şehit vermiş ailelerin eğitim gören çocukları yararlanacak. 630 çocuğa okul seviyelerine göre oluşturulan ihtiyaç seviyesi doğrultusunda verilecek burs miktarı ilköğretim çağındaki çocuklar için yıllık 1000 TL, lise çağındaki gençler için yıllık 1.300 TL, üniversite çağındaki gençler için ise yıllık 2 bin 600 TL olacak. Burs, 2017-2018 öğretim yılı içinde birinci ve ikinci dönem başlarında öğrencilerin adına Kızılay Kart hesaplarına aktarılacak.

Şehit Çocuklarımızın Elinden Tutmak, Umut Vermek İstiyoruz

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan konuşmasına Türkiye demokrasisini kurtaran ve canlarını feda eden 15 Temmuz şehitlerini anarak başladı. Vodafone olarak bu kötü olayın yıl dönümünde özel bir proje hayata geçirdiklerine işaret eden CEO Deegan, eğitimin her toplum için önemli olduğunu belirterek şunları söyledi. "Bir ülkenin geleceğini, o ülkenin çocuklarının alacağı eğitim belirler. Türkiye Vodafone Vakfı olarak şehit ailelerine destek vermek için ‘Şehit ailelerine destek fonu’ adı altında 5 milyon liralık bir fon oluşturduk. Fonun önceliğini şehit çocuklarının eğitimine vermek istedik. 5 milyon liralık fonun 1 milyon lirasını bu yıl şehit çocuklarının okul başarılarını desteklemek üzere eğitim bursu olarak kullanacağız. Bu fon ile şehit çocuklarının elinden tutmak, onlara daha iyi bir gelecek için umut vermek istiyoruz. Projemizi Türk Kızılayı ile birlikte yürüteceğiz. Katkı ve destek verdikleri için teşekkürler."

 Şehitlerimizin Emanetlerine Sahip Çıkacağız 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise projenin önemine dikkati çekerek “Türkiye'de bir daha yaşanmamasını temenni ettiğimiz 15 Temmuz arefesinde bu projeyi halkımızla paylaşıyor olmamız bizim için önemli.   Darbe girişimi esnasındaki ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, "Bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkacağımızı ifade ediyorum. Bugün de o emanetlere sahip çıkmak için bir araya geldik. Kızılay olarak vazifemiz toplumumuzun doğal kaynaklı ve 15 Temmuz'da olduğu gibi beşeri kaynaklı afetlere karşı dayanıklılığını artırmak. Özellikle dezavantajlı toplumların, kırılgan, travmaya açık toplumların yanında durmak, desteklemek çok önemli. Şehit çocuklarımız ve şehit ailelerimiz de bu kırılgan topluluklarımızdan. Onlar hem en büyük fedayı yaptılar, ailelerinin bir mensubunu bu topraklara şehit verdiler. Ya da gazi oldular. Hem de bu sorumluluğu kendileri de taşıyarak bu esnekliği ve dayanıklılığı göstermek durumundalar. Bu yüzden millet olarak onların yanında olmak durumundayız. Biz de Vodafone Vakfı ile beraber bugün ilk adımını attığımız bu iş birliğini, çok boyutlu olarak genişleterek devam ettireceğiz" diye konuştu.

Vodafone Vakfı’ndan 10 yılda 29 Milyon Liralık Sosyal Yatırım

Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel de Vakfın, Türkiye'de onuncu yılını kutladığına işaret ederek, bugüne kadar Türkiye'nin farklı coğrafyalarında, farklı sosyal ihtiyaçlara yönelik toplam 29 milyon liralık sosyal yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Yatırımlarda her zaman doğru tema, doğru sosyal ihtiyaç ve doğru iş ortağı ile ilerlediklerini belirten Süel, şunları kaydetti: "Sürdürülebilir, uzun vadeli projeler yaratmaya çalışıyoruz. Bu ülkeyi seven bir kurum olarak, ülkemizin demokrasisine karşı yapılan saldırılarda ülkemizi canı pahasına koruyan şehitlerimizin, geride kalan ailelerinin acılarını paylaşıyoruz, onlara bir nebze katkı vermeyi bir vatandaşlık görevi olarak biliyoruz. Bu kapsamda Vakfımız bünyesinde toplam 5 milyon liralık oluşturduğumuz fonu, şehit ailelerinin ihtiyaçlarına göre belirleyeceğimiz öncelikli alanlar için kullanacağız. Daha iyi bir gelecek için çocuklarımızın eğitimine destek olmak, Vakıf bünyesinde her zaman önceliğimiz. Bu 5 milyon liranın 1 milyonluk kısmını Türk Kızılay'ı iş birliğinde şehitlerimizin çocuklarının eğitimini desteklemek üzere bir başarı bursu olarak vereceğiz. Şehit ailelerimizin yalnız olmadığını, ülkece yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz." dedi.