Kızılay Şehidi Serhat Önder’in Adı İki Tesiste Yaşayacak

14/07/2017 Paylaş:   

15 Temmuz şehidi Kızılay Küçük Esat Şube Başkanı Serhat Önder'in hatırasını yaşatmak amacıyla iki tesisin yapımını ve tefrişatını yapan Kızılay, Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi ve Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi’ni ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sundu.
 
Türk Kızılayı Ankara Şubesi’nin öncülüğünde Norveç Kızılhaçı ile UNICEF’inde fon desteği verdiği tesislerin açılışı Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ev sahipliğinde Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can, Şehit Serhat Önderin ailesi, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Oğuztürk, Kızılay şube başkanları, yöneticiler ve gönüllülerin katılımıyla gerçekleşti. Açılışı yapılan Çocuk Koruma Merkezi’nde, her yıl 1500 sığınmacı çocuğa psikososyal destek ve çeşitli eğitimler verilecek. Sosyal Hizmet Merkezinde ise Ankara’daki hastanelerde yatan hastası bulunan ancak kendisinin kalacak yeri olmayan ihtiyaç sahiplerine hizmet verilecek.
 
“Çocuklarımıza burada yararlı ve güzel hizmetler sunacağız”
 
Ulus'ta bulunan Çocuk Koruma Merkezi'nin açılışında konuşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 15 Temmuz darbe girişiminde, Türk milletinin cesur fertlerinin darbeye karşı direndiğini ifade ederek, "Serhat kardeşimiz de bunlardan biriydi. O hem bir Kızılay gönüllüsüydü hem de milletinin onurlu bir ferdi olarak bu toprakları bize vatan kılmak için çalışan, çarpışan bir kardeşimizdi. Cenabıhak'tan ona rahmet diliyoruz. Bize düşen de böyle güzel faaliyetlerle onların anılarını yaşatmak." dedi.
 
Türkiye'deki sığınmacı çocukların ihtiyaç duyduğu psikososyal hizmetlerinin verilmesi açısından bu merkezlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Kınık, UNICEF ve Norveç Kızılhaçı'nın da merkeze fon desteği sağladığını dile getirdi. Merkezde kalan çocukların günlük beslenmelerinin de Türk Kızılayı Ankara Şubesi aş evinden sağlandığını belirten Kınık, “Çocuklarımıza burada yararlı ve güzel hizmetler sunacağız.” ifadesinde bulundu.
 
Şehit Önder'in ailesi ile açılış kurdelesini kesen Kınık, daha sonra merkezde eğitim gören çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla sohbet ederek yakından ilgilenen Kınık, müzik derslerine de katılarak darbuka çaldı. Kınık, performansıyla çocuklardan büyük alkış topladı.
 
“Ankara şubelerimizin, kadın kollarımızın aslında bir iyilik merkezi, üssü olacak”
 
Genel Başkan Kınık, daha sonra Ankara'daki hastanelerde hasta yakınlarının ihtiyaçlarının giderilmesi için oluşturulan ve Şehit Serhat Önder'in isminin verildiği Altındağ semtindeki Sosyal Hizmet Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Kınık, “Ankara aslında başkentliğin ötesinde özellikle üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve referans hastaneleri ile beraber ileri sağlık anlamındaki tedaviler noktasında da ülkemizin pek çok yerinden misafirimizi, hastalarımızı alan bir şehir. Dolayısıyla bu hastalarımız buraya geldiğinde aileleriyle beraber özellikle uzun süreli tedavi olması gereken hematoloji, onkoloji hastalarımız gibi hastanede konaklarken özellikle refakatçilerimiz büyük sıkıntılar çekiyorlardı: Bu mekânımız ise Ankara şubemiz tarafından ihtiyaca cevap verebilmek açısından hazırlanmış güzel bir mekân. Bu tesis 45 yatak kapasiteli, gece konaklaması yapılabilecek ama onun ötesinde hastanelerimizde özellikle çocuk hastalarımızın refakatçileri buraya gelerek banyolarını yapabilecekler, çamaşırlarını yıkayabilecekler, ütülerini yapabilecekler, bebeklerini emzirebilecekler, sütlerini hazırlayabilecekler, karınlarını doyurabilecekler. Ankara aşevimizden günde 3 öğün buraya yemek gelecek. Buranın bir başka özelliği de özellikle Ankara şubelerimizin, kadın kollarımızın aslında bir iyilik merkezi olacak, üssü olacak. Özellikle bu bölgeye yakın yaşayan ihtiyaç sahibi hanelerimize, mültecilerimize buradaki sevgi mağazalarımızla ve evlerini de ziyaret ederek sosyal destek vereceğiz.” diye konuştu.
 
Şehidin Babasından Kızılay’a Anlamlı Hediye
 
Şehit Önder'in babası İsmet Önder ise "Rabbime şükürler olsun ki böyle bir evlat yetiştirmişiz. Bu bizim için büyük bir şereftir. Oğlumu kaybettim diye üzülmüyorum. Bunun arkasında bıraktığı güzellikler, isminin böyle güzel merkezde yaşamasını sağlayacağı için Türk Kızılayı’na sonsuz teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Açılış programı sonunda şehidin babası, şehadet sırasında oğlunun ayağında olan ayakkabıyı tarihe miras kalsın düşüncesiyle Kızılay Müzesinde sergilenmek üzere Genel Başkan Kerem Kınık’a teslim etti.