Kızılay’dan Beşeri Afetler ve 15 Temmuz Paneli

15/07/2017 Paylaş:   

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kızılay tarafından Ankara Palas’ta 15 Temmuz Beşeri Afeti ve Toplumsal Hareketler adıyla bir panel düzenlendi.
 
Moderatörlüğünü Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yaptığı panele konuşmacı olarak katılan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, “15 Temmuz’a nasıl gelindi, yapılması gereken neler”, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Toplumsal Olaylarda Afet Yönetimi”, Doç Dr. Coşkun Taştan ise “Toplum psikolojisi, algı yönetimi, kalabalıkların kontrolü ve kitlelerin manipülasyonu” konularında birer sunum yaptı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katıldığı panele, AFAD Başkanı Halis Bilden, Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kızılay yöneticileri ile personeli ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Beşeri afetlerde olumsuz durumlar yaşamamak adına neler yapabilirizi konuşacağız”
 
Panelin açılış konuşmasını yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Afet kurumlarının tamamının yapmaya çalıştığı şey doğa veya beşeri kaynaklı afetlerin etkilerini azaltmaktır. 15 Temmuz’un yıldönümünde düzenlediğimiz bu panelde ise beşeri afetlerde olumsuz durumlar yaşamamak adına neler yapabilirizi konuşacağız. Bu etkinliğimiz sayesinde hocalarımızın bilgilerinden yararlanarak bu gibi durumlara hazırlıklı olacağız. Kızılay olarak devletimizin ve milletimizin her zaman yanındayız.” ifadesinde bulundu.
 
“Türk Kızılayı’nı da tebrik ediyorum”
 
Çok ağır bir gün idrak ettiklerini dile getiren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “15 Temmuz dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir hainlik olayıdır. Dünyada hiçbir darbe birebir sivil toplumu hedef almaz. Bu yüzden dünyada eşi benzeri yok. Milletimiz bu hain saldırıya birlik olarak karşı çıktı. Serhat Önder kardeşimizi de bütün şehit ve gazilerimizi de minnetle anıyorum. Türk Kızılayı’nı da tebrik ediyorum. Afet sadece sel veya deprem değil. Beşeri afetlerin etkilerini ortadan azaltmak ve duvara toslamamak için gerçekleştirilen bu paneli gerçekten çok önemsiyorum. Değerli hocalarımızın bilgileriyle hazırladıkları bu sunumlarının bizlere profesyonellere çok faydalı olacağına inanıyorum. Kızılayımızın ve AFAD’ın ayrı ayrı yaptığı bu projeler inşallah toplumumuza faydalı olur.” diye konuştu.
 
AFAD Başkanı Halis Bilden ise, “15 Temmuz hain darbe girişimi olduktan sonra toplumu nasıl dirençli hale getiririz konusunda çalışmalarımız oluyor. Kızılayımız da bu konuda çalışmalar yürütüyor. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.