Kızılay 15 Temmuz Anma Etkinliklerinde Meydanları Yalnız Bırakmadı

17/07/2017 Paylaş:   

15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü’nde etkinlik ve anma programları düzenleyen Kızılay, etkinliklerin haricinde meydanlara inerek, demokrasi nöbeti tutan vatandaşların da yanında yer aldı.
 
Ankara ve İstanbul başta olmak üzere demokrasi nöbetinin olduğu her noktada vatandaşlara su, çorba, çay, kumanya ve benzeri gıda malzemesi ikramında bulunan Kızılay ekipleri, “Vatan Sana Kanım Feda” sloganıyla da kan bağışı kampanyası da düzenledi.
 
Vatandaşlardan Kan Bağış Kampanyasına Büyük İlgi
 
Kızılay kan bağış ekipleri, demokrasi nöbetlerinin yapıldığı tüm meydanlarda kan bağışı kabul etti. "Vatan Sana Kanım Feda" sloganıyla yürütülen kan bağış kampanyasında 200'e yakın Kızılay ekibi görev aldı. Vatandaşlar Kızılay’ın kan bağış kampanyasına da büyük ilgi gösterdi.
 
Kızılay’ın Tüm Birimleri Vatandaşlara Eşlik Etti
 
Türkiye'deki tüm Kızılay Şubeleri, üyeleri, profesyonel birimleri, gönüllüleri ve Kızılay gençliği, şehitler için indirilen hatm-i şeriflerin dualarına da eşlik etti. Demokrasi nöbetleri için meydanlara gelen vatandaşlara su, çorba, çay, kumanya ve benzeri gıda malzemesi ikramında bulundu. İstanbul'da Genç Kızılay üyesi gönüllü gençler, Çengelköy'de toplanarak, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürüdüler.
 
"Kızılay mücadelenin temel sahiplenicilerinden olmuştur"
 
15 Temmuz 2016’da terör örgütlerinin darbe kalkışmasının halkın yüksek milli iradesi sayesinde önlendiğini, demokrasiye sahip çıkıldığını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Halkımız meydanlarda vatanımızı hain güçlere karşı savunurken Kızılayımız da hem asli görevleri arasında yer alan insani yardım faaliyetleri gereği hem de ülkemizin bir kurumu olarak duymuş olduğu yüksek sorumluluk bilinciyle halkımızın yanında yer almış, meydanlarda milyonlarla birlikte demokrasi nöbetleri tutarak bu hassas dönemde tüm birimleriyle olağanüstü çaba göstermiştir. Kaynağı insan olan, birçok can ve mal kaybına yol açan bu hain olay beşeri bir afet olup, Kızılay bununla mücadelenin temel sahiplenicilerinden olmuştur. Millet olarak kahramanlık destanı yazdığımız 15 Temmuz Demokrasi Zaferimizi kutlamak, bu uğurda can veren başta Küçükesat Şube Başkanımız Şehit Serhat Önder olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi yad etmek ve milli birliğimize sahip çıktığımızı tüm dünyaya duyurmak için Fahri Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde ülke genelinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında 15 Temmuz haftasında ülkemizin 81 ilinin meydanlarında halkımızla birlikte Kızılay olarak tüm birimlerimiz ve şubelerimizle demokrasi nöbetleri tuttuk, Demokrasi Zaferi'ni kutlayan vatandaşlarımıza ikramlarda bulunduk, kan bağışı aldık. Kızılay olarak kurulduğumuz 1868 yılından bugüne kadar hep yüce milletimizin ve onun iradesinin yanında olduğumuz gibi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında hazırlanan programları hayata geçirirken de hep beraber olduk.” dedi.