Kınık: Afrika’da Sağlık İnsan Gücü Yetiştireceğiz

21/07/2017 Paylaş:   

Afrika Sağlık Kongresi’nde konuşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, toplam nüfusu 1 milyar 200 bin olan Afrika kıtasındaki doktor sayısının yetersiz olduğunu, kıtada sağlık insan gücünü yetiştirmeye yönelik Kızılay’ın çalışmalarının olduğunu söyledi.
 
İstanbul Wow Kongre Merkezi'nde 30 ülkenin katılımıyla düzenlenen 34. Afrika Sağlık Kongresi'nde “Afrika'da Çalışan Türk Kuruluşları: Ne Yapıyoruz ve Saha Deneyimleri” oturumunda konuşan Genel Başkan Kınık, “Afrika'nın 1,2 milyar nüfusu var. Afrika kıtasında 54 ülkenin tamamında ise 222 bin doktor var. Bu 1 milyarı aşkın nüfusa yetecek oran değil. Bu oranın yukarı çıkarılması gerekiyor. Amerika'da bu personel sayısı yaklaşık 2 milyon. Avrupa'da ise 2,5 milyon hekim var. Afrika'da hemşire, hekim, ebe gibi sağlık insan gücü yetiştirmeyi hedefliyoruz. İlkini Somali'de açtığımız Sağlık Meslek Yüksekokulunu, Uganda'ya ve diğer ülkelere de yaygınlaştırmak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
 
Konuşmasında Kızılay’ın Afrika kıtasına yaptığı insani yardımlara da değinen Kınık, Kızılay’ın bugün birçok coğrafyada insani krizlerin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi. Kınık, bu noktada Güney Asya'da Bangladeş ve Pakistan'da, Ortadoğu'da Filistin, Irak ve Suriye'de, Afrika'da Somali'de temsilcilik açıldığını vurguladı.
 
Afrika ülkelerine sağlık yardımı
 
Afrika kıtasına yapılan yardımlara ilişkin detaylı bilgi veren Kınık, 2000 yılı ve sonrasında Afrika'da 29 ülkeye yardım yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Sudan'ın Güney Darfur eyaletinin başkenti olan Nyala şehrine gıda yardımlarının yanı sıra 2006 yılında Sağlık Bakanlığımızla birlikte 50 yataklı bir sahra hastanesi kurduk. Sahra Hastanesi’nde sağlık hizmeti sunulan kişi sayısı 2011 yılı sonunda 600 bini buldu. 2007 yılında başlatılan Çad İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Çad'ın başkenti N'Djamena Devlet Hastanesi'nde açılan bir eczane ile muhtaç durumda bulunan hastalara ücretsiz ilaç temini yapıldı.”