Umudu Ol Gemisi Yemen’e Ulaştı

21/07/2017 Paylaş:   

Yakın bir zaman önce İskenderun Limanı’ndan uğurlanan Umudu Ol gemisi, içerisindeki 11 bin tonluk insani yardım malzemesi ile Yemen’e ulaştı. Aden Limanı’na yanaşan gemideki yardım malzemeleri, boşaltma işlemlerinin ardından ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
 
Kızılay, AFAD, TİKA ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle hazırlanan 11 bin tonluk “Blue Fury” adlı insani yardım gemisi, Türk Kızılayı ekibi, Yemen Sağlık Bakanı Dr. Nasır Baum, Sağlık Bakanı yardımcısı Dr. Ali El Velidi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Bakan Yardımcısı Cemal Befageeh ile Yüksek Yardım Komitesi Dr. İşrag Sibai’un katılımıyla Aden limanında törenle karşılandı.
 
“Amacımız çaresizliğin önüne geçmek”
 
Yardım malzemelerinin dağıtımında bizzat orada bulunmak üzere Yemen’e gideceğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Gemimiz planlandığı gibi bir problem olmadan Yemen’e ulaştı. Afrika daha çok kıtlıkla mücadele ederken, Yemen'de bu duruma çatışmalar ve salgın hastalıklar da eşlik ediyor. Yemen kendi imkânları ile bu sorunları çözebilmekten çok uzak. Amacımız bu çaresizliğin önüne geçmeye, bir çocuğun, bir yaşlının daha hayatını kurtarmak” dedi.
 
10 bin ton un, bin ton makarna ve bebek bisküvisi, 34 ton civarında kolera ilacı ve muhtelif ilaçlar, 100 adet tekerlekli sandalye, 15 bin adet terlik ve 10 konteyner sahra hastanesi yer aldığı geminin yükü, resmi işlemlerin ardından boşaltılmaya başlanacak.