Somalili Yetimlerin Sıcak Yemeği Kızılay’dan

24/07/2017 Paylaş:   

2011 yılından bu yana Somali’de kesintisiz olarak insani yardımda operasyonu yürüten Türk Kızılayı, ülkedeki binlerce yetimi de unutmuyor. Yetimhanelerin günlük sıcak yemek ve ekmek ihtiyacı Kızılay mutfağından karşılanıyor.
 
Kuraklık ve açıkla mücadele eden Somali’de onbinlerce çocuk yetimhanelerde yaşıyor. Ekonomik zorluklar nedeniyle çocukların ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yetimhanelere en büyük desteği Türk Kızılayı veriyor. Son olarak Türkiye’den Sefa İnşaat adlı firma ile Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin maddi desteğiyle, daha önce kurmuş olduğu mutfakta yemek ve ekmek üreten Kızılay, her gün onlarca yetimhanede, binlerce çocuğun karnını doyuruyor.
 
Kızılay tarafından eğitilen aşçılar ve ustalar tarafından hazırlanan yemekler, yetimhanelerdeki çocukların sayısına göre sevk ediliyor.
 
Başkent Mogadişu’nun Hamerwayne bölgesinde bulunan, bağışçıların desteğiyle her gün çalışan Kızılay Mobil Mutfak ve Mobil Ekmek Fırını, evlerini terk etmek zorunda kalıp, kamplara yerleşen afetzedelere de hizmet veriyor.