Kızılay Kart 850.000’den Fazla Sığınmacıya Ulaştı

04/08/2017 Paylaş:   

Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan göçmenlerin kendi istediğini alabilmeleri için Kızılay Kart aracılığıyla hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” ile aylık nakit yardımı alan sığınmacıların sayısı 850.000’e ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor.
 
Avrupa Birliği tarafından finansmanı sağlanan Sosyal Uyum Yardım Programı’ndan (SUY) yararlanmaya hak kazanan ve kendilerine Kızılay Kart verilen, çoğunluğu Suriyeli olan ülkemizdeki sığınmacıların sayısı 850 bine ulaştı. Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacılar gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılay Kart ile destekleniyor. Kızılay Kart’la, ATM’lerden para çekilebiliyorken, bir banka kartı olarak alışveriş için mağazalarda da kullanılabiliyor. Programdan faydalanan sığınmacılara ailede kayıtlı fert başına aylık 120 TL yardım yapılıyor. İhtiyaç içindeki sığınmacı aileler, Kızılay Kart SUY’un sağladığı yaşamsal yardıma güveniyor.
 
“İhtiyaç sahiplerinin faydalanması için mücadele ediyoruz”      
 
İhtiyacı olan sığınmacıların tamamının bu projeden en kısa sürede faydalanması için mücadele edildiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: “2016 yılı sonu itibariyle ilk faydalanıcılara, Sosyal Uyum Yardım Programı kapsamında dağıtmaya başladığımız Kızılay Kartların bugün ihtiyaç sahibi 850.000 sığınmacıya ulaştırılmasından büyük mutluluk duyuyorum. Kızılay, WFP, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Halkbankası ve diğer paydaşların özverili çalışmaları sonucunda, kısa bir sürede bu rakama ulaşmış olduk. Umarım hedeflenen rakamlara birkaç ay içinde ulaşır ve daha fazla insanın yüzünü güldürürüz.” ifadesinde bulundu.
 
Kızılay Kart Ailelerin İhtiyaçlarını Karşılıyor
 
AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Ankara Ofisi temsilcisi Jane Lewis: “Faaliyete geçtikten sonra aylar içinde yüz binlerce sığınmacıya, SUY aracılığıyla yardım ulaştırılıyor. Bu olağanüstü başarı, AB ve Türkiye ortak bir hedef için beraber çalışırsa neleri başarabileceğinin bir kanıtı.”
 
WFP Türkiye Ülke Temsilcisi Jean-Yves Lequime: “Bu yardımın sığınmacı ailelerin yaşamında ne kadar önemli bir etkisi olduğunu görüyoruz. Her ay bu yardımı alabilmek ailelerin kira veya okul ücretlerini ödemelerini veya yiyecek ve ilaç almalarını sağlıyor.”
 
Gaziantep’te beş çocuğu ve yaraları yüzünden çalışamayan kocası ile yaşayan Suriyeli sığınmacı Nora: “Bu yardımı almadan önce kahvaltımız yalnızca çay ve ekmekti. Her küçük masraf için endişeleniyorduk. Şimdi her şey çok daha iyi. Artık biliyoruz ki kirayı ödeyebiliriz.”
 
Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?
 
Türkiye’de yaşayan sığınmacılar, her hafta binlerce başvuruyu işleme alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofisleri ile Türk Kızılayı Hizmet Merkezleri’nden programa başvurabiliyorlar. En çok ihtiyaç sahibi oldukları belirlenen ailelere programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor. Programa uygun olmadıkları belirlenen aileler aile veya ihtiyaç durumları zaman içinde değişirse tekrar başvurabiliyorlar.