Dünya İnsani Yardım Günü’nde “Hedef Değilim Mülteciyim” Mesajı

21/08/2017 Paylaş:   

Dünyanın dört bir tarafındaki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak için çalışan ve bu uğurda hayatını kaybeden tüm iyilik elçilerinin anıldığı Dünya İnsani Yardım Günü’nde Türk Kızılayı ile UNOCHA Gaziantep’te bir etkinlik düzenledi.
 
Aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sérgio Vieira de Mello’nun da bulunduğu, farklı yardım kuruluşlarından 22 kişinin Irak’ın başkenti Bağdat’ta yaşamını yitirdiği 19 Ağustos tarihi Dünya İnsani Yardım Günü olarak kutlanıyor. Bu anlamlı günde Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Türkiye Direktörü Trond Jensen’in katılımıyla “Hedef Değilim Mülteciyim” mesajlı bir etkinlik düzenlendi.
 
“İnsani yardım gönülden yapılıyor”         
 
Türk Kızılayı'nın dünyanın birçok noktasında ihtiyaç sahiplerinin yardımına koştuğunu dile getiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsani yardım, gönülden ve hiçbir ırk gözetmeksizin zaman mefhumu olmadan yapılıyor. Beşeri ve maddi kapasitenin geliştirilmesi bu gayemize hizmet ediyor. Türkiye sınırları içinde milyonlarca Suriyeliye tarihte eşi görülmemiş bir seferberlikle hizmet veriyoruz. Aynı zamanda bu kriz, insani yardım sektörünün de rüştünü ispat ettiği büyük bir sınav anlamına geliyor. Memnuniyetle görüyoruz ki Kızılay ve Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tek bir kurum gibi hareket ediyor. Geçmişte dile getirilen hantal insani yardım sektörü algısı, yerini çevik bir görünüme bırakıyor.” dedi.
 
“Yardım kuruluşları hedef olmamalı”      
 
Dünyadaki yardım kuruluşları çalışanlarının hiçbir zaman hedef olmaması gerektiğini vurgulayan BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Türkiye Direktörü Trond Jensen de “BM yardım ofisi, yıl boyunca bugüne özel çeşitli etkinlikler düzenliyor. Biz de bu yıl İdlib kırsalına kurulan kamplarda kalan yaklaşık 1 milyon kişiyi temsilen bir pankart hazırladık. Pankart, Kızılay ve Türk Hava Yolları (THY) aracılığıyla BM'ye gönderilecek. Pankartta el izlerini çıkartan Suriyeliler, çatışan silahlı güçlere 'Hedef Değilim Mülteciyim' diye seslenecek.” diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından Kınık ve Jensen'ın da el izini çıkarttığı pankart, BM'ye gönderildi.