Türkiye’de ve Üç Kıtada Kurban Kesimleri Başladı

01/09/2017 Paylaş:   

10 yıldır “Kurban’da Kızılay Modeli”ni başarıyla uygulayan Türk Kızılayı, 2017 yılı vekâleten kurban kesimlerine yurtiçinde Et ve Süt Kurumu Kombinalarında ve yurtdışında ise 32 ayrı ülkede başladı.
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, Türk Kızılayı 2017 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’na yoğun ilgi gösterdi. Türk Kızılayı’nın yurtiçi için vekâletlerini veren hayırseverlerin kurbanları Et ve Süt Kurumu’nun Türkiye genelindeki kombinalarında kesilmeye başladı. Yurtdışı için vekâletlerini Kızılay’a veren hayırseverlerin kurbanları ise Balkanlarda 7 ülkede, Afrika'da 13 ülkede, Asya’da 6 ülkede, Ortadoğu'da 5 ülkede ve KKTC’deki kesim işlemlerinden sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün
 
İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Vekâlet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli bu yılda kuralına ve amacına uygun olarak uygulanıyor.
 
Bu yılda “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılayı amacına uygun olarak kesimi yapılan Türkiye’deki kurbanların etlerini önümüzdeki günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.
 
Kızılay’ın Merhamet Eli Üç Kıtaya Uzanıyor
 
Kurban bereketini açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, Balkanlarda da kurban kesimlerini gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere elini uzatacak.
 
Yurtdışı kurban kesimlerinin adresi Balkanlarda Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan olurken Afrika’da Burkina Faso, Cibuti, Çad, Etiyopya, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Kenya, Nijer, Senegal, Somali, Sudan ve Uganda oldu. Türk Kızılayı önceki dönemlerde yardım elini uzattığı Asya ülkelerinden Pakistan, Bangladeş, Kırgızistan, Tataristan, Moğolistan ve Afganistan’ın yanı sıra yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak, Filistin, Yemen ve Lübnan’da da vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesiyor. KKTC’ninde dahil olduğu yurtdışındaki kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda yapılıyor.
 
Vekâlet Sahiplerine Anlık Bilgi Veriliyor
 
Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak bilgi veriliyor. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alınıyor. Kurban konserveleri Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış olan şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Türk Kızılayı, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getirecek.