Türk Kızılayı’nın Merhamet Eli Kurbanda Asya’ya da Uzandı

03/09/2017 Paylaş:   

İhtiyaç sahibi insanların sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, kurban bereketini Asya’ya da taşıdı.
 
Depremin ve selin vurduğu dönemlerde Türk Kızılayı’nın yardım elini uzattığı Asya ülkelerindeki kurban kesimlerinin adresi Pakistan, Kırgızistan, Bangladeş, Tataristan, Moğolistan ve Afganistan oldu. Asya ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Hüseyin Can, Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu ve Kızılay şube başkanları organize ederek yakından takip etti.
 
Bayramda İhtiyaç Sahiplerinin Yüzü Güldü
 
Kurban bereketini afet dönemlerinde de yardım ulaştırdığı Asya ülkelerine taşıyan Türk Kızılayı, kurban kesimlerini gerçekleştirdi. Kurbanlıkları aylar öncesinden seçen, kesim bölgelerine sevk eden Türk Kızılayı personeli, Türkiye’de uygulanan tüm süreçleri söz konusu ülkelerde uyguladı.
 
İhtiyaç sahibi insanlara Türk halkının vekaleti olan kurban etlerini ulaştırmak için büyük çaba gösteren Kızılaycılar, kesim öncesi ve sonrasında İslami kuralların uygulanmasını sağladı. Din görevlilerinin ve veterinerlerin kontrolünde kesilen kurbanların etleri de hijyen koşulları gözetilerek, Kurban Bayramı süresince ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
 
En fazla kurban kesimi Pakistan’da
 
Türk Kızılayı’nın 14 bin vekalet sahibi için 2 bin büyükbaş kurban kestiği Pakistan’da çalışmalara Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç eşlik etti. Kızılay’ın 32 ülke arasında en fazla kurban kesimi gerçekleştirdiği Pakistan’da yaklaşık 100 bin ihtiyaç sahibine kurban eti dağıtıldığını belirten Turunç, Türk halkının kurban vekaletlerini kardeş ülke Pakistan’da kesip, adreslerine ulaştırmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
 
Her yıl Pakistan’da kurban kesim ve dağıtım faaliyeti yapıldığını, bu yıl 2 bin vekalet sahibi adına kesim yapılarak ülkenin önemli bir bölümüne kurban eti dağıtma imkanı sağlandığını ifade eden Turunç, “Kızılay’a güvenip kurban vekaleti veren vatandaşlarımıza, tüm ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum. Pakistan ile Türkiye arasındaki gönül köprüsü bu sayede daha da sağlamlaştı” dedi
 
Dezavantajlı gruplara kurban eti
 
2015 yılından bu yana kurban kesim ve dağıtımı yapılan Kırgızistan’daki çalışmalara ise Genel Sekreter Hüseyin Can eşlik etti. Başkent Bişkek’te kesimi yapılan kurbanlıkların etleri başkent ve çevresindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Yetimhaneler, engelli tedavi merkezleri, huzurevleri ve benzeri sosyal tesislerin hemen tamamına kurban eti dağıtan Kızılay, ülkede yaklaşık 35 bin kişinin sofrasına kurban bereketini taşıdı.
 
Genel Sekreter Can, “Kırgızistan’da çok sayıda dezavantajlı grup bulunuyor. Onların yanında olmaya çalışıyoruz. Kurban da buna vesile oldu. Vekalet sahipleri adına kestiğimiz kurbanlıkların etlerini Kırgız Kızılayı işbirliği ile sosyal tesislerde dağıttık. Gülen binlerce yüz bizi de mutlu etti” diye konuştu.
 
Türk Kızılayı’nın Pakistan, Kırgızistan, Bangladeş, Tataristan, Moğolistan ve Afganistan’da gerçekleştirdiği kurban faaliyeti kapsamında yaklaşık 250 bin ihtiyaç sahibine kurban eti dağıtıldı.