Türk Kızılayı’nın Kurban Bereketi Ortadoğu ve Afrika’da Yaşandı

03/09/2017 Paylaş:   

İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, kurban bereketini Afrika ve Ortadoğu’ya da taşıdı.
 
Ortadoğu ve Afrika’daki kurban kesimlerinin adresi Afrika’da Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Burkina Faso, Uganda, Kenya, Somali ve Cibuti olurken yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Filistin, Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen’de vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesti. Ayrıca KKTC’de yaşayan ihtiyaç sahipleri için bu yılda kurban kesimi gerçekleştirildi. Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç ve Genel Müdür Yardımcısı İlyas Yıldırım organize ederek bölgelerdeki kurban kesimlerini ve dağıtımlarını yakından takip ettiler.
 
Kurban Etleri Açlıkla Mücadele Eden İnsanlara
 
Bu yıl kurban bereketini açlıkla mücadele eden Afrika ve yaşanan savaş ortamından etkilenen Ortadoğu ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, kurban kesimlerini tamamladı. Kurbanlıkları aylar öncesinden seçen, kesim bölgelerine sevk eden Türk Kızılayı personeli, Türkiye’de uygulanan tüm süreçleri söz konusu ülkelerde de uyguladı.
 
Açlıkla mücadele eden insanlara Türk halkının vekaleti olan kurban etlerini ulaştırmak için büyük çaba gösteren Kızılaycılar, kesim öncesi ve sonrasında kurban ibadetinin gerekliliklerinin uygulanmasını sağladılar.
 
“Bütün coğrafyalara yardım elimizi uzatmaya çalışacağız”
 
Dağıtımların gönüllü Kızılaycılar ve profesyonel ekiple birlikte ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, “149 yıldır görev başında olan Kızılay, milli bir derneğimiz. Her geçen gün gelişiyor güçleniyor ve büyüyor. Dünyanın her tarafında mazlumlara elimizi uzatmaya çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin özde büyük devlet oluşunun ispatını göstermek için bütün coğrafyalara yardım elimizi uzatmaya çalışacağız.” ifadesinde bulundu.