Türk Kızılayı Balkanlarda Kesilen Kurbanlarla Yüzleri Güldürdü

03/09/2017 Paylaş:   

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası gerçekleştiren Türk Kızılayı, kurban bereketini Balkan ülkelerine de taşıdı. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan olmak üzere Balkanlarda yedi ülkede kurban kesimi yapan Türk Kızılayı, kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
Balkan ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Ercan Tan, Sabahattin Tezdiğ,  Cengiz Yurdabekçi, Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım, Denetim Kurulu Üyesi Ali Dilber ve bazı şubelerimizin başkanları takip etti. Bayram namazı ile güne başlayan Kızılaycılar, vatandaşlarla bayramlaştıktan sonra kesimlerin yapıldığı bölgeleri ziyaret etti.
 
Kesimlerin Her Aşaması Kontrol Altında
 
Vekalet sahiplerinin dini hassasiyetlerine yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da önem veren, kurbanlık seçimi ve kesimini İslami ve hijyenik koşullara göre yapan Türk Kızılayı, kesimlerin yapıldığı yedi Balkan ülkesinde, kurban bayramı süresince ihtiyaç sahiplerine kurban etlerini ulaştırdı. Kurban etleri Türkiye’deki gibi konserve yapılarak değil, özel paketleme yöntemiyle paylaştırıldıktan sonra, zaman kaybetmeden ve soğuk zincir kırılmadan dağıtıldı.
 
“3 milyon insana kurban eti ulaştırdık”
 
Kesilen kurbanların etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını vurgulayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kurban kelime anlamı itibarıyla yakınlaşmak anlamını içeriyor. Bir ibadettir kurban. Kişinin Rabbi ile olan özel bir ilişkisidir ama vekaletle de yapılabiliyor. Kızılay olarak biz de bu sene 100 bin hisse kurban vekaleti alabileceğimizi düşünerek tedarik yapmıştık ama gerçekten vatandaşlarımızın, bağışçılarımızın yoğun ilgisiyle 125 bine dayandı bu hisse. Hayırseverlerimizin vekaletleri ile dünyanın 30’a aşkın ülkesinde yaklaşık 3 milyon insana kurban eti ulaştırdık. Bayramın kutlu olmasını diliyorum, dünyadaki çekilen insan ıstırabının azalmasına vesile olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.