Arakan’a Yardım İçin Güçbirliği

12/09/2017 Paylaş:   

Arakan’da yaşanan drama sessiz kalmayan Türk Kızılayı’nın yardım kampanyasına AFAD ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın destek vermesiyle “Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor” sloganıyla yeni bir kampanya başlatıldı. Güçlerini birleştiren kurum ve kuruluşların yanı sıra hayırseverleri de desteğe davet eden kampanya, Arakanlı Müslümanlarının yarasını sarmak için dünya çapında başlatılan en önemli girişim olarak da dikkat çekiyor.
 
Arakanlı Müslümanlara yardım için hazırlanan tarihi kampanya Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla başlatıldı.
 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AFAD Başkanlık binasında gerçekleştirilen basın toplantısında, Arakan'daki büyük insanlık dramına benzer hadiselerde, dünyanın takındığı genel bir tutum olduğunu vurguladı. Akdağ, “BM dahil bu tutum, kınamak, toplantılar yapmak, meseleyi zamana yaymak ve işi bu şekilde yönetmek. Biz Türkiye olarak bunu asla kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkiye Cumhuriyeti, Arakan'daki büyük insanlık dramında da bir kez daha insanlığın vicdanı, dünyanın vicdanı haline gelmiştir” diye konuştu.
 
“Ciddi bir kampanya”
 
Kampanyanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatıldığını söyleyen Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Ciddi bir kampanya başlatacağız. Bu ve benzeri meselelerde hassas olan sivil toplumumuzun takındığı asil tutumu, kamuoyumuz yakından bilmektedir. Bir taraftan Hükümetimizin kaynakları, bir taraftan daha önceki bütün örneklerinde gördüğümüz gibi Türk milletinin cömert tavrıyla oluşturduğumuz finans kaynaklarıyla inşallah Arakanlı kardeşlerimize yardım elimizi bir kere daha uzatacağız. Arakan'da geçici barınma kampları oluşturup buralarda çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ailelere destek vermeye kararlıyız.”
 
“Delegasyon Başkanlığını yeniden açmaya çalışıyoruz”
 
Arakanlı Müslümanlara yardım için Kızılay’ın çok boyutlu diplomasi yürüttüğünü belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise, “Myanmar içindeki Arakan bölgesindeki nüfusun yarısı şu an Bangladeş'e geçmiş durumda. Bunların çoğu alt yapısı bulunmayan, temiz içme suyu erişimi olmayan, sağlık hizmeti alamayan büyük bir nüfus. Psikolojik ve fiziksel travmalara açık durumdalar. İlk etapta yapılması gereken, acil insani desteğin sağlanabilmesi. Bu, gıda, barınma, su, sağlık hizmetleri, hijyen ve psikolojik sağlık hizmetlerini kapsıyor” diye konuştu.
 
Kınık, ayrıca Myanmar'ın içinde özellikle çatışmalardan kaynaklanan nedenlerle savunmasız kalan toplulukların korunmasına yönelik insani diplomasi faaliyetlerinin yürütülmesi gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Cenevre'de Kızılay-Kızılhaç Federasyonu ile bu konuyu gündeme getirdik. Başka yerlerle de temaslarımız sürüyor. Ümit ediyoruz, bu hafta içinde Myanmar tarafından bir yeşil ışık yanarsa Kızılay olarak biz de Arakan'ın çatışma yaşanan bölgesine giderek, bu bölgede yapılabilecek yardımlarla ilgili bir kanal açmaya çalışacağız. Delegasyon Başkanlığımızı yeniden kuracağız. Başlatılan kampanyaya Kızılay olarak tüm unsurlarımızla destek vereceğiz.”
 
AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise Arakanlı Müslümanlara yardım için hem Bangladeşli hem de Myanmarlı yetkililerle en üst düzeyde görüşmeler yapıldığını, insani krizin daha da derinleşmemesi için büyük çaba harcandığını sözlerine ekledi.
 
“Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor” başlıklı yardım kampanyasına destek vermek isteyen vatandaşlar, bağış için www.arakanasahipcik.org adresinden detaylı bilgi alabilecek.