Kızılay Şehidini Doğduğu Ülkede de Unutmadılar

18/09/2017 Paylaş:   

15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder’in hayat hikayesini konu alan “Korkma Oğlum” belgesel filmi, Önder’in doğduğu Almanya’nın Nürnberg kentinde sevenleriyle buluştu.
 
Türk Kızılayı’nın destekleriyle çekilen filmin Almanya galasına Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kopuz, şehit Önder’in eşi Canan Önder, yakınları, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül ile yaklaşık 200 davetli katıldı.
 
Galada bir konuşma yapan Hüseyin Can, Serhat Önder ile Nürnberg’e gelen bir Kızılay mensubuna yaptığı katkıdan sonra bağlantıya geçtiklerini anlatarak, “Ankara’da Küçükesat şubemizin sorumluluğunu ona verdik. Necip Fazıl'ın dediği gibi nerede o nesil dendiğinde ilk koşanlardan biri oldu. Onu şükranla anıyoruz ve bu nedenle bu belgeselin yapımına katkıda bulunmak, desteklemek istedik” ifadelerini kullandı.
 
Canan Önder ise, eşinin Nürnberg’de efendiliği, dürüstlüğü ve cana yakınlığıyla tanınan ve çok sevilen biri olduğunu vurgulayarak, “Eşimin şehadeti ile ilgili çekilen belgesel filme katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Korkma Oğlum” filmi, galanın ardından Nürnberg’deki Türk Sineması'nda gösterime girdi. Ayrıca uluslararası festivallerde de boy gösterecek 42 dakikalık film 15 Temmuz 2018'de de TRT’de yayınlanacak.