Memur-Sen’den Arakan’a Büyük Destek

21/09/2017 Paylaş:   

Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, kurum ve kuruluşlardan da destek görüyor. Son olarak Memur-Sen, zor durumdaki Arakanlı Müslümanlar için 'İnsanlık Pusulamız Arakan Rotamız' sloganıyla başlattığı yardım kampanyası kapsamında 100.000 liralık nakdi yardımı Kızılay, İHH, Cansuyu ve Deniz Feneri aracılığıyla bölgeye gönderiyor.
 
Yardım kampanyasını ilişkin basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dinçer Yetiş ve İHH Ankara Şube Başkanı Mustafa Sinan eşlik etti.
 
“İnsanlık Pusulamız Arakan Rotamız”
 
Yüz binlerce Arakanlı’nın Bangladeş’teki sınır kamplarında yaşamak için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan Yalçın, “Bugün burada Kızılay, İHH, Deniz Feneri ve Cansuyu derneklerimizle birlikte bu gerçeğe dikkat çekmek ve ‘İnsanlık Pusulamız Arakan Rotamız’ adıyla yeni bir kampanyanın fitilini ateşlemek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Memur-Sen olarak başlattığımız bu kampanyaya ilk etapta her bir hayır kurumumuza 25 bin TL değerinde birer yardım çeki tevdi ederek, toplamda 100 bin TL’lik bir bağışla kampanyamızı başlatıyoruz. Bunun yanında, 1 milyon üyemizle birlikte 80 milyon vatandaşımıza, hayır kurumlarımızın Arakan için açtıkları banka hesapları ile SMS bilgileri üzerinden bu kampanyaya destek verme ve duyarlılık çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu.
 
“Faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”
 
Arakanla ilgili olarak görülmeyen ve duyulmayan şeylerin olduğunu belirten Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu, “Arakan’daki katliama yürek dayanmaz. Oradaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ama 25 Ağustos'ta soykırım vahşete dönüştü, biz de faaliyetlerimize buna ilişkin artırdık. Kızılay olarak başlatılan bu kampanya için Memur-Sen'e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Türkmenler de Arakanlıların Acılarına Duyarsız Kalmadı
 
Arakan'da Müslümanlara yönelik yapılan katliamlara ve yaşanan acılara duyarsız kalmayan Hatay’daki Suriyeli Türkmenler, bir hafta önce YİBO konteyner kentinde başlattığı yardım kampanyasını tamamladı. Kendi aralarında topladıkları nakdi yardımı Türk Kızılayı’nın Arakan için açtığı hesaba yatıran Türkmenler, makbuzu Türk Kızılayı yetkililerine teslim etti. Kampanyayı organize eden Muhammed Kömürcü de, “Biz onların bu acısına duyarsız kalamazdık. İnşallah onların bu acısına az da olsa merhem oluruz.” dedi.