Kazakistan Heyetinden İşbirliği Ziyareti

21/09/2017 Paylaş:   

Afet müdahale, kan hizmetleri, eğitim ve gençlik hizmetlerinin yanı sıra daha birçok alanda örnek çalışmaları bulunan Türk Kızılayı deneyimlerini Kazakistan’a taşımak için de adım attı.
 
Kazakistan’ın en önemli televizyon kanalı olan Asıl Arna TV’nin Genel Müdürü Muhamedcan Tazabek ve beraberindeki heyet Türkiye temasları kapsamında Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ile bir araya geldi.
 
Ülkesinde televizyon yöneticiliğinin yanı sıra farklı gruplara yönelik sosyal hizmet çalışmaları yapan dört vakfın da kurucusu ve yönetici olduğunu belirten Tazabek, insani yardım sektörünün öncüsü olan, Suriyeliler için üstün gayret gösteren Türk Kızılayı ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.
 
Bağışçı ile ihtiyaç sahibi arasındaki bağı güçlendirmeye yönelik neler yapılması gerektiği konusunda Türk Kızılayı’nın yöntemlerine ilişkin de tavsiyeler isteyen Tazabek, insani yardım alnında dünyaya örnek olan Türk Kızılayı’nı başta Kazakistan olmak üzere Orta Asya coğrafyasına anlatmak için işbirliğine açık olduklarını belirtti.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Müdür İbrahim Altan ise, Kızılay’ın 149 yıldır insanlığın hizmetinde olduğunu, bu süre zarfında birçok projeye imza attıldığını, milyonlarca ihtiyaç sahibine, afetzedeye temas edildiğini söyledi. Kızılay’ın birçok sivil toplum kuruluşundan ayrıştığını da vurgulayan Altan, bu deneyimi Kazakistan’a taşımak için stratejik işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti.