Şehit Çocuklarının Bursları Kızılay Kartlara Yüklendi

21/09/2017 Paylaş:   

Kızılay, şehit ailelerinin çocuklarının okul başarılarını desteklemek üzere Türkiye Vodafone Vakfı tarafından bağışlanan toplam 1 milyon liralık destek fonunun ayrılan ilk bölümünü eğitim başarı bursu olarak şehit ailelerine ulaştırdı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan veriler doğrultusunda belirlenen ilköğretim, lise ve üniversite çağındaki toplam 630 şehit çocuğunu kapsayan destek fonu, 'Kızılay Kart' üzerinden ailelere aktarıldı. Bursun geri kalan bölümü ise 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönem başında aktarılacak. Türkiye'nin 81 ilinde ilköğretim çağındaki 258 öğrenci için yıllık 1000 TL, lise çağındaki 174 öğrenci için yıllık 1300 TL, üniversite çağındaki 198 öğrenci için ise yıllık 2600 TL burs verilecek. Eğitim başarı bursundan yararlanan şehit çocuklarının yaş aralığı 6-25 arasında değişirken, en fazla burs verilen yaş aralığı 48 öğrenci ile '19 yaş' grubu, en az burs verilen yaş aralığı ise 10 öğrenci ile '24 yaş' grubu oldu.
 
“Şehitlerimizin emanetleri bizim için en değerli varlıklardır”
 
Kızılay'ın bundan 150 yıl önce hasta ve yaralı askerlere yardım etmek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay ile Mehmetçiğin ilişkisi çok farklıdır. Her cephede Türk askerinin yanında olan Kızılay, cephe gerisinde de Mehmetçiğimizin bizlere emaneti olan evlatlarına 150 yıldır gözü gibi bakmıştır. Gerek terörle mücadele sırasında, gerekse hain 15 Temmuz kalkışmasını bastırmak için canını ortaya koyan şehitlerimizin emanetleri de bizim için en değerli varlıklardır. Bu anlamda, onların hayatlarını daha rahat sürdürülebilmesi için Türkiye Vodafone Vakfı ile yaptığımız işbirliğine büyük bir önem veriyorum. Bu işbirliği sayesinde evlatlarımız, eğitim dönemine daha rahat hazırlanacaklar. Bu durum bizim için en büyük mutluluktur.” ifadesinde bulundu.
 
“Şehit çocuklarına sahip çıkmak hepimizin görevi”
 
Bir ülkenin geleceğini o ülkenin çocuklarının belirlediğini ifade eden Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ise, “Türkiye'de yaşanan vahim terör olaylarının geride bıraktığı şehit çocuklarına sahip çıkmak hepimizin görevi. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, şehit ailelerinin geleceğine katkı sağlayabilmek için 5 milyon liralık 'Şehit Ailelerine Destek Fonu' ayırdık. Bu tutarın içinden 1 milyon lirayı ise burs olarak planladık. İki bölüm halinde sunacağımız bu desteğin ilk yarısını yeni eğitim ve öğretim yılına başlarken iş ortağımız Türk Kızılayı aracılığıyla şehit ailelerine aktardık. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, ülkemizin toplumsal ihtiyaçlarına yanıt verecek projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.