Kuveyt Türk'ten Arakanlılar İçin Kızılay’a Destek

22/09/2017 Paylaş:   

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Myanmar'da saldırıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Arakanlılar için Türk Kızılayı'nın başlattığı "Arakan Kan Ağlıyor Türkiye Sahip Çıkıyor" adlı yardım kampanyasına 1 milyon liralık bağışta bulundu.
 
Türk Kızılayı’nın Arakanlı müslümanlara yardım eli uzatmak için başlattığı yardım kampanyasına toplumun her kesiminden destek geliyor. Göçe zorlanan Arakanlılara yardım elini uzatan Kuveyt Türk Katılım Bankası, ihtiyaç sahipleri için Kızılay’a 1 milyon lira bağışta bulundu. Arakanlı göçmenlerin barınma, gıda, temiz içme suyu ve ilaç ihtiyaçlarının giderilmesinde değerlendirilecek olan bağışın sembolik çeki, gerçekleştirilen özel bir törenle Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan tarafından Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a teslim edildi.
 
“Arakanlı müslümanlara yardım eli olsun”
 
Türk Kızılayı'nın dünyada ne kadar mazlum varsa onlara hamilik yapmak üzere çalıştığını vurgulayan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Bu yardımı naçizane bir katkı sunmak için yapıyoruz. Bu talep, çalışanlarımız ve müşterilerimizden geldi. İnşallah devamını getirir ve benzer iyilik hareketlerine sebep olur düşüncesi içerisindeyiz. Hayırlı olsun. Arakanlı Müslümanlara yardım eli olsun.” diye konuştu.
 
“1 milyona yakın insan, o bölgede insani desteğe muhtaç vaziyette”
 
Yapılan yardımları, Kuveyt Türk gibi sosyal sorumluluk bilinci olan, ticaretini ahlakıyla yapan ve kazancını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmasını bilen iyilik ortaklarıyla birlikte büyüttüklerini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Biz Arakan sınırına gittik. O bölgede Myanmar'dan Bangladeş'e kaçıp gelmiş insanların yüzündeki o korkuyu, dehşeti gördük. Ayaklarında terlik, ayakkabı olmadan, üstlerine geçirdikleri 1-2 bez parçasıyla yola çıkıyor ve yanlarına aldıkları varlıkları da insan tacirlerine kaptırıyorlar. Çoğu bir akrabasını çatışmalarda kaybetmiş ya da yaralı olanlar vardı. Bir kısmı hayatını sularda kaybetmişti. Bugün itibarıyla Bangladeş tarafına sığınan Rohingyalı Müslüman sayısı 500 bine yaklaştı. Daha önceden gelenlerle birlikte 1 milyona yakın insan, o bölgede insani desteğe muhtaç vaziyette. O bölgeye büyük bir fırtına yaklaşıyor, bizlerin de uykuları kaçıyor. İnsanlar naylonun altına bile girecek durumda değiller.” dedi.
 
“100 bin Arakanlıya geçici barınma sağlanacak”
 
Bangladeş tarafına sığınmış olan 500 bin civarındaki yeni mülteciye acil insani gıda ve barınma desteği sağlamaları gerektiğini ifade eden Kınık, “24 bin Arakanlı aileye konut sistemlerini inşa etmeye çalışacağız. Hava koşulları çok ağır. 2 bin hektarlık arazi gösterildi, altyapı çalışmaları yapılacak. Bu 24 bin konut, 100 bin Arakanlıya geçici barınma sağlayacak. Bir sahra hastanesi ve mobil kliniklerin bölgeye ulaşması sağlanacak. İnsanlar yağmur suyu ve nehir suyunu içiyorlar ama aynı yerde diğer ihtiyaçlarını da giderdikleri için salgın hastalık riski var. Temiz içme suyu için çalışıyoruz. Her gün artan büyüklükte acil gıda desteği vermeye devam ediyoruz. Bu hafta 20 bin aileye yardım desteği sağlayacağız.” şeklinde konuştu.
 
“Sadece 24 bin evin inşası için 50 milyon dolarlık kaynak gerekiyor”
 
Hayırseverleri duyarsız kalmamaya davet eden Kınık, Arakan için Kızılay'ın "www.kizilay.org.tr" internet sitesi üzerinden ve 2868'e 'Arakan' yazılarak atılan bir SMS ile 10 TL katkıda bulunabileceğini aktardı.
 
Bir gazetecinin, yardım için ne kadar kaynak gerektiğine ilişkin sorusu üzerine Kınık, desteklerin artarak devam ettiğini belirterek, "Sadece 24 bin evin inşası noktasında 50 milyon dolarlık kaynak gerekiyor. Önümüzdeki hafta Asya Pasifik'e yapacağımız ziyaretten sonra olası bir Myanmar içerisinde çalışma durumundan sonra Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ziyaretlerimiz olacak. Bu kaynakların bir kısmının da diğer Müslüman ülkelerden karşılanması noktasında temaslarımız var, aldığımız sözler var. İhtiyaç büyük. Bunların karşılanması için desteklere ihtiyacımız var." ifadesinde bulundu.