Irak’taki Göçmenlere Yardım Devam Ediyor

06/10/2017 Paylaş:   

Uzun süredir Irak’ta insani yardım faaliyeti gerçekleştiren ve yaklaşık 300 bin kişiye ulaşan Türk Kızılayı, Musul ve Telafer’deki çatışmalardan kaçarak Kerkük’e yerleşen mağdurlara gıda ve giyim yardımı yaptı.
 
350 aileye dağıtılan gıda kolilerinde fasulye, salça, pirinç, sıvı yağ, mercimek ve çay gibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerin bulunduğunu belirten Delegasyon Başkanı Göksen Yenigül, “Özellikle Kerkük'e sığınan aileler için aralık ayına kadar yardımlar devam edecek. İhtiyaç duyulduğu takdirde programın süresini daha da uzatacağız” diye konuştu.
 
Kerkük ile Musul arasındaki ilçe ve kasabalara sığınan Türkmenlerin de yardıma ihtiyacı olduğunun tespit edildiğini aktaran Yenigül, “Türk Kızılayı olarak Türkmenlerin her zaman yanındayız ve aramızdaki gönül birliğini hissettireceğiz” ifadesini kullandı.
 
Türk Kızılayı, şehirlerde hayata tutunmaya çalışan göçmenlere yardımın yanı sıra kamplarda kalan aileler için, kurduğu fırında her gün 5 bin ekmek üretmeye devam ediyor.
 
Dağlık Karabağ göçmenleri unutulmadı
 
Kızılay, bir diğer yardım faaliyetini ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nin farklı bölgelerine sığınan Dağlık Karabağ göçmenlerine yönelik gerçekleştirdi. Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral girişimleri ve Kızılayı’nın katkılarıyla hazırlanan gıda malzemeleri 330 aileye dağıtıldı.