TAI Çalışanları Arakan'a Sessiz Kalmadı

10/10/2017 Paylaş:   

Arakanlıların yaşadığı zulüm sonrasında hemen harekete geçen ve 100.000 kişinin barınma sorununu çözmek için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı’na bir destek de TAI’den geldi. TAI çalışanlarının kendi aralarında topladığı parayla 53 ailenin konut ihtiyacı giderilecek.
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Myanmar'da ordu ve fanatik Budistlerin zulmüne uğrayan Arakanlı Müslümanlar için Türk Kızılayı’nın başlattığı "Arakan'a Sahip Çık" kampanyasına sessiz kalmayarak 348 bin 322 liralık bağışta bulundu. Yardımın sembolik çeki TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan’a teslim edildi.
 
“İlk andan itibaren oradaki mağdur insanlara destek oluyoruz”
 
Mağdur insanlara destek olmak için herkesin çaba sarf ettiğini vurgulayan Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan, “Arakan'da yaşanan zulme İslam dünyasından ve Türkiye'den ciddi bir karşı duruş var. Kızılay olarak ilk andan itibaren oradaki mağdur insanlara destek oluyoruz. Bu desteklerde tabii ki bağışçılarımız bizi teşvik ediyorlar, bağışlarıyla bize görev yazıyorlar. Duyduk ki sizler de aynı şekilde bize bir görev yazmak üzere bir araya gelmişsiniz. Verdiğiniz bu destekle 53 ailenin korunması sağlanarak, çamurun içinde yaşayan insanlara katkı sağlanacak." diye konuştu.
 
“Burada yaşayan çocukların bir günahı yok”
 
Arakan'da yaşananların katliam olduğuna işaret eden TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de, “Burada yaşayan çocukların bir günahı yok, bu durumun izahı yok. Biz bir kampanya yaptık, 248 bin lira yardım topladık ve daha sonra Yönetim Kurulumuz da buna 100 bin lira ekledi. Toplamda 348 bin liralık yardım topladık. Bizim daha da çok çalışmamız gerekiyor." dedi.
 
Konuşmaların ardından Kotil, 348 bin 322 liralık yardım çekini Altan'a teslim etti. Altan da Kotil'e teşekkür plaketi sundu.