“Müge Anlı ile Tatlı Sert” İyilikte Yarışarak Zirvedeki Yerini Korudu

11/10/2017 Paylaş:   

Ünlü sunucu Müge Anlı’nın Atv’de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programında “Arakan İçin İyilikte Yarışalım” çağırısına izleyiciden çığ gibi destek geldi.  Kısa sürede toplanan 2.375.539 TL tutarındaki bağışla Arakanlı aileler için barınma ünitelerinden oluşan Müge Anlı ile Tatlı Sert Mahallesi kurulacak.
 
 
İzleyicinin büyük beğeniyle takip ettiği Atv'de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programı, sosyal sorumluluk projeleriyle de iyiliğinde zirvesinde yer alıyor. Ünlü yapımcı ve sunucu Müge Anlı,  daha önce de Türk Kızılayı’nın projelerine destek vermişti. “MÜGE YAZ 2868’E 1 SMS AT 10 TL BAĞIŞTA BULUN”  çağrısıyla toplamda 140 bin sms bağışı yapılmış toplanan bağışlarla ihtiyaç sahiplerinin yaraları sarılmıştı. Ünlü sunucu ve yapımcı Müge Anlı, iyilikte yarışan izleyicisinin desteğiyle yaptığı bağışlar nedeniyle Kızılayın 149. Kuruluş yıldönümünde düzenlenen “Büyük Kalpler Bu Hilalin Altına Buluşuyor” madalya töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdodoğan’dan altın madalya almıştı.
 
Müge Anlı, bu kez tüm dünya kulaklarını tıkarken sadece Türkiye’nin ‘Yalnız değilsiniz’ diyerek elini uzattığı Arakanlıların çığlığına sessiz kalmadı. Türk Kızılayı’nın ‘Arakan Kan Ağlıyor Türkiye Yardım Elini Uzatıyor’ kampanyasına destek için kolları sıvadı. 

Müge Anlı, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın konuk olduğu programında Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan ve Myanmar’da zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren Arakanlılar için yardım projesi başlattı. “Arakan İçin İyilikte Yarışıyoruz” diyerek 5 kişilik Arakanlı bir ailenin barınma ihtiyacını karşılayacak, 1 adedi  6.500 TL tutarındaki barınma üniteleri için izleyiciden bağış desteği istedi. Canlı yayında Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Müge Anlı ve tüm konuklar MÜGE yazıp 2868’e ilk sms bağışını yaptı.

İlk barınma ünitesi bağışını Müge Anlı yaptı

Müge Anlı kendi adına 6500 TL tutarındaki bir barınma ünitesi bağışlayarak “ Siftah benden bereketi Allah’tan. Müge Anlı ile Tatlı Sert Mahallesi’nin bir evi oldu” dedi. Stüdyoda bulunan Prof. Dr. Arif Verimli ve Avukat Rahmi Özkan da bağışta bulundu.  

Arakanlılara yardım çalışmalarını için bölgede incelemelerde bulunan ve yaşanan drama yakından tanıklık eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da “Bu Arakanlıların ölümden kaçışı. 400- 500 kilometre boyunca ölümden kaçarak Bangladeş’e sığınıyorlar. Bunların içinde 52 bin gebe ve emziren anne, 40 bin bebek, 100 bin 5 yaşın altında çocuk var. Savunmasız insanlar ölümden kaçıyor.  Bangladeş’e ulaşan 600 bin Arakanlı var, halen binlercesi ulaşmaya çalışıyor” diyerek dramın tüm gerçekliğini gözler önüne serdi. 

Kızılay arşivindeki belgeler duygulandırdı

Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yayında gösterdiği Kızılay’ın arşivlerinde bulunan 2 tarihi belge, stüdyoda duygusal anlar yaşıttı. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık şunları söyledi: “Hilali Ahmer arşivindeki bir belgede bugünkü Arakanlıların dedeleri, bu fakir hallerinde 1. Cihan Harbinde yaralanan Osmanlı askerlerinin yaralarını sarmak için camilerde para toplayıp şifa dilekleriyle İstanbul’a yollamışlar. Bir başka arşivde 1. Cihan Harbinde Basra ve Filistin Cephesinde 12 bin Osmanlı askeri, İngilizler tarafından alınıyor ve Arakan Myanmar’da demiryolu işçisi olarak çalıştırıyor. Maalesef sıtma ve çeşitli hastalıklardan yarısı şehit oluyor ve defnediliyorlar. 5 bin dedemizin yattığı, Arakan Myanmar civarındaki üç şehitliğimizi yakın zamanda TİKA yeniledi. Bizim bu coğrafya ile güçlü bağlarımız var” diyerek Kızılay arşivlerindeki belgeyi gösterdi.

“Şimdi yardım sırası bizde”

Müge Anlı “Şimdi de sıra bize geldi. Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Bizim bu tarihsel bağlardan dolayı bu yardımı yapmamız gönül borcumuz” diyerek çağrısını yeniledi. Müge Anlı’nın bu çağrısıyla ekran başındaki Müge Anlı ile Tatlı Sert izleyicisi iyilikte adeta yarıştı. Kısa sürede 2868’e yapılan sms ile www.kizilay.org.tr ve bankalara yapılan Arakan bağışları çığ gibi büyüdü.

Ünlü sunucu Esra Erol çocukları adına bağış yaptı
 
Canlı yayına telefonla bağlanan aynı zamanda Kızılay destekçisi olan ünlü sunucu Esra Erol da iki çocuğu adına 2 adet barınma ünitesi bağışladı. Müge Anlı’nın çağrısına ATV Televizyonu da sessiz kalmadı. ATV’de yayınlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 10, Bahtiyar Ölmez dizisi 1 adet, Seven Ne Yapmaz dizisi 1 adet, Kırgın Çiçekler dizisi 1, Aşk ve Mavi dizisi 1, Kanatsız Kuşlar dizisi 1 adet ve işadamı Süleyman Kaya Erkaya 1 adet barınma ünitesi bağışı yaptı.
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Türkiye olarak, 2 bin hektarlık bir alanda 24 bin konut yaparak, 120 bin Arakanlıyı barındırmayı hedefledik. Kızılay ve AFAD olarak bölgede halen çalışmalarımız sürüyor. O evlerin yanına okul, hastane yapacağız, onların meslek edinmesi için mekanlar yapacağız. O okullarda o çocuklar okuyacak, tedavi olacak. Açlıktan vefat edecek olan o çocuklar okuyup doktor olacak.Bugün sadece onları doyurmuyoruz. Başlarına bir ev inşa etmiyoruz. Onların geleceğini kurtarmaya gayret ediyoruz” dedi.
 
İki gün süren Müge Anlı ile Tatlı Sert Programı’nda ünlü sunucu Müge Anlı’nın çağrısıyla 220.704 sms ve bağışlarla 2.375.539 TL tutarında bağış toplandı. Cuma gününe kadar sürecek bağışlarla 25 metrekarelik 1 oturma odası, 1 yatak odası, mutfak ve tuvaletten oluşan 5 kişilik ailenin yaşayabileceği barınma ünitelerinden oluşan ‘Müge Anlı İle Tatlı Sert Mahallesi’ oluşturulacak.