İdlib’te Sivillere Yardım İçin Türk Kızılayı Hazır

12/10/2017 Paylaş:   

Suriye’nin İdlib şehrini terör unsurlarından temizlemek için başlatılan operasyondan etkilenebilecek sivillere insani yardım için hazırlıklarını tamamlayan Türk Kızılayı, gelişmeleri de yakından takip ediyor.
 
Uzun süredir çatışmalara sahne olan Suriye’den Türkiye’ye göç etmeye başlayan sivil halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türk Kızılayı, terör unsurlarını İdlib’ten temizlemek için başlatılan operasyondan etkilenebilecek sivillere insani yardım için harekete geçti. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık bölgeye giderek acil dönem müdahale planının hazırlanmasında rol aldı.
 
Türkiye sınırında bulunan 3 ana deposuna barınma çadırı, çadır içi malzemeleri, gıda malzemesi ve diğer acil durum ihtiyaç malzemelerini sevk eden Türk Kızılayı, İdlib kırsalında bulunan 7 adet depoda da stoklarını tamamladı.
 
Olası göç dalgasına karşı hazırlık
 
Şu an İdlib kırsalında 12 yetimhane ve 4 kampta yaklaşık 10 bin ihtiyaç sahibine doğrudan yardım malzemesi desteği veren, diğer kamp yerleşimlerine de insani yardım gönderen Türk Kızılayı, olası göç dalgasına karşı sivillerin geçici barınmalarını sağlayacak çadırların sınır bölgesine sevkiyatını da hızlandırdı.
 
Gaziantep’teki koordinatörlüğü, sınır illerindeki uzman ekipleri ve sınır ötesi acil müdahale ekipleriyle gelişmeleri yakından takip eden Türk Kızılayı, uzun süredir çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren halkın zarar görmemesi için kapsamlı bir çalışma yürütüyor.