Kızılay’dan Türkiye’ye Örnek Geriatri Merkezi

13/10/2017 Paylaş:   

Kızılay’ın “2020 Hedefleri” arasında yer alan geriatri merkezlerinden ilkinin temeli İstanbul’da atıldı. Karsan Karadeniz Kimya Sanayi A.Ş’nin bağışlarıyla yapılacak olan geriatri merkezi demans, alzhemier gibi hastalıklarla mücadele eden yaşlılara hizmet verecek.
 
İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki temel atma törenine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Mete Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Mete’nin yanı sıra Genel Sekreter Hüseyin Can, Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da katıldı.
 
“10 bin metrekareli kapalı alanlı, özgün bir merkez olacak” 
 
Geriatri Merkezi’ne katkılarından dolayı Kızılay bağışçısı Mete Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Mete'ye teşekkürlerini ifade eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Bu merkez 10 bin metrekareli kapalı alanlı, özgün bir merkez olacak. Türkiye'de ilk örneklerden biri olacak olan bu merkezi 2018 yılının sonuna kadar bitireceğiz. Bağışçı aynı zamanda yüklenici ve bize yapıp teslim edecek. Burada sağlıklı yaşlanma ve yaşlılık dönemlerindeki ihtiyaç duyulan hizmetler verilecek.” diye konuştu.
 
“Merkezin kapısı herkese açık olacak”          
 
Türkiye'nin yaşlanan bir nüfusu olduğunu anlatan Dr. Kınık, “Burası Kızılay bünyesinde faaliyet gösterecek bir merkez. Merkezin kapısı herkese açık olacak. Merkezde, psikososyalden tıbbi bakım ve sağlıklı yaşlanmaya kadar birçok alanda hizmet verilecek. Üniversitelerimizde yaşlanma ve geriatri bölümlerimizde Ar-Ge çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye'ye özgün bir model kazandıracağız. Burada, tamamen yaşlılarımıza adanmış, onlara hizmet verecek bakım merkezi hayata geçirilecek.” dedi.
 
Konuşmanın ardından Kınık, Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü, bağışçı Niyazi Mete'nin katılımıyla butona basılarak merkezin temeli atıldı.