Terör Mağduru Somalililer Tedavi İçin Türkiye’de

17/10/2017 Paylaş:   

Terör saldırısı sonrası büyük acı yaşayan Somali’ye destek için devreye giren Türkiye, saldırıda ağır yararlanan 35 kişiyi, aileleriyle birlikte Ankara’ya getirdi. AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın desteğiyle Ankara’ya sevk edilen yararlılar, üç hastanede tedavi altına alındı.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakla Somali’nin başkenti Mogadişu’dan alınan yaralılar ve refakatçıları, 8 saatlik yolculuğun ardından Ankara’ya ulaştı. Yararlıların sevki için devrede olan Türk Kızılayı, Türkiye’ye gelen Somalileri karşılamak için de havaalanındaydı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan yararlıları havaalanında karşılarken, Genel Müdür Alper Küçük Somali yolculuğunda yaralılara eşlik eden isim oldu.
 
Somali’de yaşanan terörün, bu saldırıyla kanlı ve acımasız yüzünü bir kez daha dünyaya gösterdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Teröre karşı bütün dünya ülkeleri, bütün siyasetçiler asla ayrım gözetmeden, terör için etnik, dinsel ve bölgesel tanımlama yapmadan, teröre 'terör' diyerek mücadele etmeliler. Biz bunu öteden beri ifade ediyoruz” diye konuştu.
 
Yaralıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan bir ekip tarafından askeri uçakla Türkiye'ye getirildiğini belirten Akdağ, Somalili 35 yaralının, beraberindeki 34 refakatçiyle Ankara'ya getirildiğini, yaralılardan 13'ünün durumunun ağır olduğunu bildirdi. Akdağ, vücudunda yanıkların olduğu vakaların yanı sıra yaralıların arasında 3 çocuğun bulunduğunu vurguladı.