Kızılay Kart Sahibi Mülteci Sayısı 1 Milyona Ulaştı

17/10/2017 Paylaş:   

Suriyeliler başta olmak üzere Türkiye’de yaşayan mültecilere mali destek için hayata geçirilen Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı kapsamında bir yılda 1 milyon kişiye Kızılay Kart dağıtımı gerçekleştirildi. Yaklaşık 640 milyon lira, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanların hayata yeniden tutunmasına aracı oldu.
 
Ülkemizdeki mültecilerin desteklenmesi için Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan, Türk Kızılayı ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından hayata geçirilen Sosyal Uyum Yardım Programı birinci yılını geride bıraktı. Bir yılda 1 milyon kişiye maddi destek sağlayan programın bu başarısı Ankara’da bir törenle kutlandı.
 
Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi’nden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, BM Dünya Gıda Programı Temsilcisi/Ülke Direktörü Nils Grede ile Kızılay Kart sahipleri katıldı.
 
Hedef 1.3 milyon mülteciye destek
 
Avrupa Birliği tarihindeki en büyük insani yardım operasyonu olan Sosyal Uyum Yardım Programında kısa sürede 1 milyon kişiye ulaşıldığını belirten konuşmacılar hedefin revize edilerek 1 milyon 300 bin kişiye ulaşmak olduğuna dikkat çekti. Mültecilerin bu program sayesinde kendilerine sunulanı değil, ihtiyaçları olanı alabilmelerine imkanına kavuştuğunu belirten katılımcılar, programın başarılı bir şekilde uygulanmasında birçok kurum ve profesyonelin büyük gayret gösterdiğini ifade etti.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaptığı konuşmada, silah zoruyla evlerini terk eden dünyadaki 65 milyon mülteciden 1 milyon tanesine SUY Programı kapsamında iyilik eli ulaştırıldığını belirterek, bu yardımı yapan “emin eller”e teşekkür etti.
 
Kızılay ve Kızılhaç Hareketinin, insaniyet prensipleri çerçevesinde ayrım gözetmeyen, tarafsız, gönüllü hizmet veren, birlik prensipleriyle çalışan evrensel bir hareket olduğunu anımsatan Kınık, bu insanların yardımına birlikte koştuklarını dile getirdi. SUY Programının çok uluslu ve çok paydaşlı bir uygulama ve insan hayatına dokunan bir proje olduğunu belirten Kınık, projenin ortaya konulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Kınık, UNICEF ile yürütülen şartlı eğitim yardımıyla da 250 bin kişiye ulaşmasının hedeflendiğine işaret ederek, “Bütün bunlar savaştan ve ölümden kaçmış olan Türkiye'deki 3 milyonu aşkın Suriyeli kardeşlerimize hayatı kolaylaştırmak için yaptığımız çalışmalar. Bunun dışında Suriye'nin içinde de halen hayatları ızdırap ile geçen insanlara destek olmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede bir milyonuncu kartımızı vermenin gururunu yaşıyoruz” dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betil Sayan Kaya “Boyutu ne olursa olsun insani ve vicdani konularda gösterilen duyarlılığın küçük de olsa bazen çok büyük yansımalarının olduğunu bu programla görmüş olduk” diyerek SUY’un önemine işaret etti.
 
Toplantının sonunda Türkiye'den gençler ve mültecilerden oluşan “Bizim Koro” isimli bir grup Arapça, Türkçe ve İngilizce şarkılar seslendirdi.