Genel Başkan Kınık, Hareketin Avrupa Bölgesi Başkanlığına Aday

19/10/2017 Paylaş:   

Dünyanın en güçlü ve en eski iyilik hareketi olan Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin yeni yönetimi Türk Kızılayı’nın ev sahipliğinde Antalya’da belirlenecek. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Bölgesi Başkan adaylığını açıklayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Hareketin yeni dönemi için iyilikte yarışacak.
 
Genel Başkan Kınık, İstanbul’da yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı toplantıda, dünyanın en güçlü ve en eski iyilik hareketi olan Kızılhaç Kızılay Hareketinin gündemi hakkında bilgi verdi. IFRC'nin genel kurulunun, Kasım ayı başında Antalya'da gerçekleştirileceğini ifade eden Kınık, 4 yılda bir yapılan genel kurulda, yeni vizyon ve stratejilerin belirlenmesinin yanı sıra, global federasyon başkanlarıyla, dört farklı kıtanın başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin belirleneceğini aktardı.
 
Kerem Kınık, genel kurulda federasyonun üst yönetiminin belirlendiğini, bir önceki dönemin de ibrasının yapıldığını söyledi. Bu yasal toplantılara ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kınık, şöyle konuştu: “Çünkü önümüzdeki yıl Türkiye Kızılay Cemiyeti 150. yılını kutlayacak. Yani 1,5 asırlık köklü bir hareketten bahsediyoruz ve bu 1,5 asırlık hareketimizin güzel bir tevafukla kilometre taşı da Antalya'daki ev sahipliğimize denk geldi. Buraya dünyanın 190 ülkesinden bin 500'e yakın 'iyi el, emin el, good hands' dediğimiz iyilik elçileri katılacak. Bu toplantıda 'İnsan ızdırabını nasıl dindirebiliriz? İnsan onurunu nasıl koruyabiliriz? İhtiyaç sahibi olan insanlara daha fazla yardımı nasıl ulaştırabiliriz? Kendi topluluğumuzun doğal ya da beşeri olsun afetlere karşı dayanıklılığını nasıl artırabiliriz?' gibi başlıkları konuşacağız. Başka bir gündemimiz yok.”
 
“Daha fazla söz sahibi olmak için”
 
Kınık, bugün burada bir haber de paylaşmak istediğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Bizler 1,5 asırlık bu emin eller hareketinin, Kızılhaç ve Kızılay hareketinin içindeki 1,5 asırlık Türkiye Kızılay Derneği olarak bu seneki kasım ayında gerçekleştirilecek olan federasyon seçimlerinde Avrupa Başkanlığına aday olduk. Amerika, Afrika, Asya Pasifik ve Avrupa zonlarının birer başkanı seçilecek, bir de global federasyon başkanı seçilecek. Bizler içerisinde 53 ülkenin bulunduğu Avrupa bölgesine başkan adaylığımızı resmi olarak federasyona bildirdik. 2005-2009 ve 2013 sonrasındaki süreçten günümüze kadar federasyonun yönetim kurulu üyeliğine devam ediyoruz. Bu anlamda dünyadaki ızdırabın dindirilmesi için derneğimizin yapmış olduğu çabalarla elde ettiği başarılar ve deneyimler, bireysel anlamdaki bu bireysel bir pozisyon, şahsımın da 20 yılı aşkın insani yardım dünyasındaki birikmiş olduğu deneyimleri ve yeni yaklaşımları harekete kazandırmaya gayret edeceğiz. Burada çok temel bir vizyonumuz var, o vizyon da aslında 1-2 basamaklı bir stratejiyle besleniyor. Biz diyoruz ki insan ızdırabını dindirmek için daha güçlü bir insani yardım sektörü gerekiyor. Bu insani yardım sektörü için de 1,5 asırlık birikimiyle maalesef hak ettiği yerde olmayan Kızılay ve Kızılhaç hareketinin daha fazla söz sahibi, pay sahibi olması gerekiyor diyoruz. Kızılay ve Kızılhaç hareketi büyük bir harekettir.”
 
Federasyonun yükselmesi için son stratejik amacın ulusal derneklerin güçlendirilmesi olduğunu dile getiren Kınık, "Daha güçlü ulusal derneklerin oluşması için de federasyonun yeni yapılanmasında yapısal kapasite artırımı, bilgi birikiminin transfer edilmesi noktasında bir köprü olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
Genel Başkan Kınık, toplantının devamında Suriye, Myammar, Somali ve Irak'ta yürütülen insani yardım operasyonlarına ilişkin detaylı bilgi de verdi.