Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nden Arakanlılara 3 Milyon Lira

24/10/2017 Paylaş:   

Myanmar'da saldırıya uğrayan ve Bangladeş’e göç etmek zorunda kalan Arakanlılar için başlatılan yardım kampanyasına Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nden 3 milyon liralık destek geldi.
 
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Kızılay'ın Arakanlılar için başlattığı "Arakan Kan Ağlıyor Türkiye Sahip Çıkıyor" adlı yardım kampanyasına 3 milyon liralık bağışta bulundu. 3 milyon liralık bağışın sembolik çeki UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya tarafından Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a gerçekleştirilen bir törenle teslim edildi. Kızılay'ın Rumeli Hisarı'ndaki Başkanlık Ofisi'nde düzenlenen törene Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Sekreter Hüseyin Can da eşlik etti. Bağışlarla temin edilecek yardımlar Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
“Kızılay ekiplerimiz insanların acısını dindirmeye gayret ediyor”
 
İnsanların ıstırabını dindirmek ve kanayan yaraları sarmak için UETD ile el birliği yaptıklarını dile getiren Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Arakan'da süregelen insani krizde yaraların sarılmasına destek vermek adına UETD, Kızılay'a 3 milyon liralık insani yardım katkısı yaptı. Bu yardımlarla özellikle 25 Ağustos sürecinden sonra Arakan'ı terk etmek zorunda kalan 600 bini aşkın insana ve daha öncekilerle birlikte sayıları bir milyonu bulan Arakanlı Müslüman’a bu yardımlar transfer edilecek." dedi.
 
Yapılan yardımları ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmaya çalışacaklarını ifade eden Kınık, “Gerek Bangladeş gerekse Myanmar tarafındaki Kızılay ekiplerimiz, çok yoğun bir şekilde oradaki emin ellerle beraber çalışarak insanların acısını dindirmeye gayret ediyor." diye konuştu. Kınık, Kızılay'ın başlatmış olduğu kampanyaya destek veren UETD üyeleri ve bağışta bulunan Avrupa ülkelerindeki herkese teşekkürlerini ifade etti.
 
“Çocuklar bayram harçlıklarıyla katkı yaptı”
 
Türkiye'nin, dünyanın vicdanı noktasında hareket ettiği bir süreçte başlatılmış bir kampanyaya 'karınca kararınca' destekte bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirten UETD Başkanı Sırakaya ise, “Biz alma noktasında değil, verme noktasında olan bir medeniyetin mensuplarıyız. Bugün Cox’s Bazar’da bir milyona yakın Arakanlı Müslüman mülteci konumunda yaşıyor. Bu insanların büyük bölümü kadınlardan ve çocuklardan oluşuyor. Bu zulme dur demek için ilk koşan Türkiye oldu. Türkiye'nin göstermiş olduğu bu hassasiyette Avrupalı Türkler olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya çalıştık.” ifadesinde bulundu.